Czad - zobacz, jak się przed nim uchronić

Czad - zobacz, jak się przed nim uchronić
Niewidzialny zabójca i cichy zabójca to określenia, które wielu osobom kojarzą się tylko z jednym – z tlenkiem węgla. Czad szczególnie groźny jest w trakcie zimy, kiedy dużo rzadziej wietrzy się mieszkania lub ogrzewa je piecykami gazowymi bądź węglowymi. Co roku zatruciu czadem ulega kilkadziesiąt osób, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak się przed nim uchronić.

Jak powstaje czad?

Czad, czyli tlenek węgla to związek, który powstaje w trakcie spalania gazów lub płynnych paliw. W mieszkaniach czy domach może wytwarzać się podczas smażenia, gotowania albo pieczenia. Niewielkie jego ilości nie są groźne, ale większe stężenie jest już niebezpieczne dla zdrowia i życia. Szczególnie uważni powinni być posiadacze kuchenek gazowych lub osoby ogrzewające wodę za pomocą gazu – to właśnie w tych gospodarstwach najszybciej może dojść do zatrucia tlenkiem węgla. Przeważnie jest ono spowodowane niewietrzeniem pomieszczeń (np. w trakcie zimy, gdy za oknem temperatury spadają poniżej 0) lub ogrzewaniem ich za pomocą nieszczelnych piecyków.

Czym charakteryzuje się czad?

Niestety, czad nazywany jest cichym zabójcą nie bez powodu – nie ma on ani zapachu, ani barwy, a co więcej jest lżejszy od powietrza. To dlatego wiele osób ulega zatruciu w trakcie snu i często kończy się to dla nich śmiercią. Oczywiście nie każda ilość tlenku węgla jest śmiertelna, ale nieszczelne instalacje gazowe są w stanie wypuścić go na tyle dużo, by skończyło się to tragicznie dla człowieka. Trujące działanie czadu opiera się na łączeniu tlenku węgla z hemoglobiną, co przyczynia się do ograniczenia transportu tlenu z płuc do tkanek i występowania m.in. zaburzeń w organizmie i krwawień narządów. Kiedy powstaje tlenek węgla? Zazwyczaj podczas pożarów budynków lub w wadliwych piecach. Także spaliny silnikowe mogą wytwarzać ten związek, toteż należy uważać na ich nadmierne wdychanie.

Jakie są objawy zatrucia czadem i jak się przed nim uchronić?

W zależności od stężenia tego czynnika w powietrzu głównymi objawami zatrucia są ból głowy oraz zawroty. Do tego dochodzą także wymioty, konwulsje, a w skrajnych przypadkach również trwała śpiączka. Może prowadzić to do poważnych uszkodzeń w mózgu, dlatego reagować należy natychmiastowo. Przy mocnym stężeniu śmierć może nastąpić nawet w 3 minuty! Najmocniej na powikłania narażony jest układ nerwowy (ośrodkowy) i krążenia, gdyż dochodzi do niedotlenienia organizmu. Przewlekłe zatrucie z kolei może upośledzać pamięć, prowadzić do utraty łaknienia, czucia w palcach czy zaburzeń krążenia. Jak uchronić się przed czadem? Aby uniknąć groźnego dla życia związku, ważne jest przeprowadzanie regularnych kontroli instalacji i sprawdzanie ich szczelności. W budynkach, zarządzanych przez profesjonalnych administratorów (m.in. takich jak firma Nordhome zajmująca się administrowaniem nieruchomościami w Gdańsku) przeglądem przewodów kominowych musi zająć się zarządca, dlatego mieszkańcy nie muszą załatwiać tego osobiście. Z kolei w domu warto tę czynność pozostawić specjalistom i zgłosić się do serwisu.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników