Do czego służy samozamykacz i kiedy warto go kupić

Do czego służy samozamykacz i kiedy warto go kupić

Samozamykacz to sprytne urządzenie służące do automatycznego domykania drzwi. Przydaje się zwłaszcza w przypadku drzwi zewnętrznych. Zapobiega utracie ciepła, a w przypadku zamontowania z jednej strony nieruchomej gałki – również chroni przed dostaniem się do budynku niepowołanych osób.

Jak działa samozamykacz?

Samozamykacz to urządzenie mechaniczne lub elektromechaniczne służące do automatycznego domykania drzwi. Dzięki niemu nie musimy za każdym razem dokładnie zamykać drzwi na klamkę. Samozamykacz zrobi to za nas. Podczas otwierania drzwi dochodzi do ściśnięcia sprężyny, która po puszczeniu skrzydła rozpręża się – początkowo dość szybko, a przed samym domknięciem drzwi nieco wolniej, co zapobiega gwałtownemu i głośnemu zatrzaskiwaniu. Działanie samozamykacza opiera się zatem na wytworzeniu energii przy otwieraniu drzwi i uwolnieniu jej w sposób kontrolowany podczas zamykania, gdy sprężyna powraca do stanu wyjściowego (kup tani samozamykacz w Castoramie).

Samozamykacz a zmniejszenie strat ciepła

Podstawową rolą samozamykacza jest zapobieganie ucieczce ciepła przed niedomknięte drzwi. Dzięki mechanizmowi zatrzaskującemu minimalizujemy straty energii, ponieważ mamy pewność, że za każdym razem drzwi samoczynnie się domkną. Takie rozwiązanie to dobry pomysł nie tylko w blokach, ale także w budynkach użyteczności publicznej, w których panuje duży ruch, a nie każdy zwraca uwagę na dokładne domknięcie drzwi wejściowych.

Samozamykacz jako kontrola dostępu do budynku

Drugim argumentem przemawiającym za samozamykaczem jest zwiększenie bezpieczeństwa budynku. Po zamontowaniu urządzenia w drzwiach, których nie można otworzyć z zewnątrz, zabezpieczamy budynek przed nieproszonymi gośćmi. Rozwiązanie to często stosowane jest w furtkach na osiedlach strzeżonych oraz w drzwiach wejściowych do bloków. Nieruchoma gałka lub klamka nie pozwoli na otworzenie drzwi bez klucza lub znajomości kodu, a samozamykacz pozwoli uniknąć problemu z niedomkniętymi w pośpiechu drzwiami.

do-czego-sluzy-samozamykacz_3.jpg

Rodzaje samozamykaczy do drzwi

Samozamykacze podzielić można na dwie kategorie – urządzenia mechaniczne oraz urządzenia elektromechaniczne. Innym kryterium podziału jest sposób montażu. Z tego względu wyróżnić można samozamykacze nawierzchniowe, ukryte w ościeżnicy, ukryte w podłodze oraz ukryte w skrzydle drzwiowym. Najtańszym i najpopularniejszym rozwiązaniem są samozamykacze montowane nawierzchniowo – na górze ościeżnicy, na skrzydle drzwiowym lub na ramie. Podczas zakupu warto zwrócić również uwagę na obecność systemu tłumienia hydraulicznego. Samozamykacze hydrauliczne umożliwiają regulowanie prędkości obrotowej.

Samozamykacz to dobre rozwiązanie w przypadku drzwi wejściowych, często otwieranych i zamykanych przez różnych użytkowników, a więc przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej czy w blokach. Sprawdzi się także do zamykania furtki w ogrodzeniu osiedla zamkniętego lub prywatnej posesji. Dzięki niemu nie musimy tracić czasu na dokładne domykanie drzwi – samozamykacz zrobi to za nas.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników