Harmonogram prac budowlanych - co to jest i dlaczego warto go dobrze zaplanować

Harmonogram prac budowlanych - co to jest i dlaczego warto go dobrze zaplanować

Budowa domu to długotrwałe i skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga pogodzenia wielu różnych czynników. Aby koordynowanie tego procesu było łatwiejsze, należy przygotować harmonogram prac budowlanych. Za jego pomocą będziesz mógł kontrolować przebieg prac oraz planować kolejne działania i dostawę materiałów.

Harmonogram prac budowlanych, czyli co?

Najczęściej jest to dokument w formie tabeli, w którym rozplanowane jest następstwo oraz czas trwania kolejnych prac budowlanych. W harmonogramie należy uwzględnić wszystkie następujące po sobie prace, od wykopania fundamentów, przez wznoszenie ścian, kładzenie instalacji itd. Przy układaniu harmonogramu prac budowlanych nieoceniona będzie pomoc kierownika budowy, który będzie mógł jasno określić, ile czasu potrzeba na wykonanie np. 80m3 wykopu. Ponadto specjalista precyzyjnie określi liczbę dni, jaka jest niezbędna na tzw. przerwy technologiczne – jest to czas, którym będą schnąć np. wylewki, jastrych i tynki.

Niestety, budowa każdego domu jest uzależniona od warunków pogodowych, dlatego aby harmonogram prac faktycznie spełniał swoją rolę, należy go na bieżąco aktualizować. Jednak to właśnie dzięki harmonogramowi można łatwo zaplanować kolejne działania budowlane czy transport materiałów, aby uniknąć ich niepotrzebnego składowania na placu budowy

harmonogram-prac-budowlanych-2.jpg

Etapy budowy

Harmonogram prac powinien być podzielony na kilka zasadniczych etapów. Pierwszy z nich to etap zerowy, na który składają się prace ziemne, fundamentowe oraz wykonanej tzw. podłogi w gruncie oraz zaizolowanie jej. Przy sprzyjającej pogodzie etap ten powinien trwać około miesiąca, należy jednak pamiętać, aby etap zerowy przeprowadzać przy dodatnich temperaturach.

Kolejny etap to stan surowy otwarty i po jego zakończeniu budynek powinien mieć wzniesione ściany, wykonane stropy i schody, kominy, więźbę i wstępne pokrycie dachowe. Jest to dość czasochłonny proces i trwa on nawet około 5 miesięcy. Następne działania budowlane mają na celu „zamknięcie” budynku, czyli doprowadzenie go do stanu surowego zamkniętego. Składa się na to wstawienie okien i drzwi, ścianek działowych oraz wykończenie pokrycia dachowego.

Ostatni etap to prace wykończeniowe. Mogą one być prowadzone nawet w okresie jesienno-zimowym, pod warunkiem, że budynek jest przynajmniej częściowo ogrzewany. Wtedy to w domu wykonuje się instalacje oraz przystępuje do nakładania pierwszych warstw wykończeniowych.

harmonogram-prac-budowlanych-3.jpg

Metoda budowy

Bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na kształt harmonogramu prac budowlanych, jest przyjęta metoda budowy. Jeśli zlecisz kompleksowe wykonanie prac jednej firmie, będzie to najszybszy, ale też najdroższy sposób wzniesienia budynku. Pozwoli to w dużej mierze usprawnić prace, ponieważ na plac budowy nie będą wchodzić kolejne wyspecjalizowane ekipy, a całość zostanie powierzona jednemu zespołowi budowlanemu. W takim przypadku dobrze rozpisany harmonogram pozwoli ci kontrolować i weryfikować przebieg działań.

Znacznie oszczędniejszym sposobem, ale też pochłaniającym więcej czasu, jest metoda gospodarcza. Polega ona na częściowym zlecaniu prac budowlanych profesjonalnym ekipom oraz na samodzielnym wykonaniu innych zadań oraz ich koordynowaniu. Jeśli zdecydujesz się na taką formę budowy, dobrze rozpisany harmonogram będzie niezbędny, ponieważ pozwoli uniknąć przestojów, wynikających np. z braku materiałów budowlanych, czy kolejności prac.



Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników