Jaki router wi-fi wybrać do domu

Jaki router wi-fi wybrać do domu

Korzystanie z internetu za pośrednictwem sieci wi-fi to ogromna wygoda. Nie ogranicza nas kabel, więc nie musimy siedzieć w miejscu. Ponadto sieć może przeglądać wiele osób naraz – wystarczy, że znają hasło. Jaki router wi-fi sprawdzi się najlepiej w warunkach domowych?

Jak działa router?

Na wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest router i przyjrzyjmy się sposobowi jego działania.

Router to nowoczesne urządzenie, za pomoc którego z internetem możemy łączyć się zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Współpracuje z różnorodnymi urządzeniami elektronicznymi: komputerami i laptopami, ale także telewizorami, konsolami do gier i urządzeniami przenośnymi, w tym tabletami i telefonami. Mało tego, obecnie z wi-fi mogą korzystać nawet sprzęty AGD!

Działanie routera polega na przekazywaniu pakietów między sieciami komputerowymi. Do działania wymaga połączenia z dwoma łączami dostępowymi: do internetu oraz do urządzenia sieci lokalnej.

jaki-router-wi-fi-wybrac-do-domu2.jpg

Dodatkowe funkcje routera

Router nie tylko łączy z internetem – on również zwiększa poziom bezpieczeństwa podczas surfowania po internecie. Chroni dostępu do urządzeń znajdujących się w sieci domowej, takich jak drukarka czy skaner, by nie „przejął” ich ktoś niepowołany.

Wybór routera – od czego zależy

Chcąc kupić lub wymienić router, nie możemy kupić byle jakiego modelu. Ważne bowiem jest to, jaką technologię obsługuje operator internetu. Mogą to być np.:

  • technologia ADSL,

  • technologia VDSL,

  • technologia xDSL,

  • technologie komórkowe, np. sG/LTE.

Jeżeli do naszego domu internet dostarczany jest w standardowy sposób – za pośrednictwem kabla telefonicznego – możemy zakładać, iż korzystamy z jednej z dwóch pierwszych technologii (ADSL lub VDSL).

Do kabla typu Ethernet stosuje się routery xDSL.

Z kolei jeśli nasze łącze pochodzi od operatora komórkowego, router musi być kompatybilny z technologiami 3G/LTE. Zazwyczaj oferują go w pakiecie, po podpisaniu umowy, może jednak mieć krótki zasięg – wówczas warto wymienić go na nowy, wydajniejszy.

Po wyborze i zakupie routera koniecznie sprawdź, jak poprawnie go podłączyć. Szybko uporasz sobie z instalacją dzięki poradnikowi: Jak podłączyć i skonfigurować router?.

jaki-router-wi-fi-wybrac-do-domu3.jpg

Router a zasięg sieci

Częstym powodem wymiany routera jest niewystarczający zasięg sieci. Co możemy z tym zrobić?

Warto sobie uświadomić, jak działa router. Ma on w sobie zarówno nadajniki, jak i odbiorniki. W trakcie pracy wysyła sygnał radiowy na częstotliwościach 2,4 lub 5 GHz – niezbędne mu są do tego anteny, w nowoczesnych modelach ukryte w obudowie. To właśnie od nich zależą jakość przekazu oraz zasięg sieci.

Sygnał płynący z routera mogą blokować ściany, meble, przechodzący ludzie. Łatwiej przenika przez nie częstotliwość 2,4 GHz, jednak ma też swój minus: odznacza się mniejszą prędkością połączenia.

Przy drobnych problemach z zasięgiem nie trzeba wymieniać całego routera – wystarczy montaż nowych anten o wzmocnieniu 5 dBi. Nie każdy router pozwala jednak na wymianę anten. Innym sposobem jest dokupienie urządzenia wspomagającego: ekspandera, wzmacniacza. Ostatnim rozwiązaniem jest zakup routera o większej szerokości kanału radiowego. Nowoczesne urządzenia wykorzystujące technologię DFS same skanują częstotliwości, by wybrać tę o najmniejszych zakłóceniach i ułatwić nam nieprzerwaną pracę.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników