Klimatyzer - czym się różni od klimatyzatora i kiedy warto go kupić

Klimatyzer - czym się różni od klimatyzatora i kiedy warto go kupić

Upalne dni znacznie utrudniają nam funkcjonowanie, zarówno w pracy, jak i w domu. Biura zazwyczaj wyposażone są w klimatyzację, jednak koszt jej montażu często zniechęca nas do zastosowania domowego. Dobrą alternatywą jest zakup klimatyzera. Zobacz, jak działa i kiedy warto się na niego zdecydować.

Klimatyzer – jak to działa?

Klimatyzer to urządzenie działające na zasadzie odparowywania wody. Stąd też inna, nieco myląca, nazwa sprzętu – klimatyzator ewaporacyjny. Urządzenie bywa nazywane również klimatorem. Sekret działania klimatyzera to zastosowanie wentylatora oraz tkaniny nasączonej wodą. Zadaniem wentylatora jest przetłaczanie powietrza przez rozpiętą, nasączoną wodą tkaninę. W czasie tego procesu dochodzi do odparowania wody, dzięki czemu uzyskujemy efekt chłodnej, morskiej bryzy. Aby urządzenie funkcjonowało prawidłowo, konieczne jest uzupełnianie zapasu wody w zbiorniku.

Czym różnią się klimatyzer i klimatyzator?

Zarówno klimatyzer, jak i klimatyzator, to dobre sposoby na niesienie ulgi w czasie upalnych dni. Różnią się one między sobą zasadą działania, efektami oraz ceną. Klimatyzer, jak już wspomniano wyżej, działa na zasadzie odparowywania wilgoci. Klimatyzator wykorzystuje działanie freonu, podobnie jak lodówka. Podstawowym ograniczeniem klimatyzera jest brak możliwości regulowania temperatury. Taką opcję mamy natomiast w profesjonalnych klimatyzatorach. Są one jednak kilka razy droższe od klimatyzerów, dlatego też rzadko wybierane są do zastosowania domowego.

klimatyzer-czym-sie-rozni-od-klimatyzatora-i-kiedy-warto-go-kupic-2.jpg

Problematyczny może być również montaż klimatyzacji, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi chłodzenie kilku pomieszczeń naraz. Wolnostojące klimatyzery właściwie nie wiążą się z żadnymi koniecznymi przebudowami. Sprytnym sposobem na obniżenie temperatury we wnętrzu przy zastosowaniu klimatyzera jest dorzucenie do zbiornika z wodą kostek lodu. Jest to zabieg mniej efektywny niż użycie klimatyzacji, ale z pewnością tańszy. Zaletą klimatyzera jest oszczędność – zarówno jeśli chodzi o koszt zakupu, jak i o eksploatowanie. Urządzenia tego typu zużywają bardzo mało prądu, podobnie jak wentylatory.

Klimatyzery domowe kontra przemysłowe

W sklepach dostępne są dwa rodzaje klimatyzerów. Urządzenia przeznaczone do użytku domowego cechują się niewielkimi gabarytami. Zazwyczaj są wolnostojące, często wyposażone w kółeczka, dzięki czemu możemy bez problemu przemieścić je z miejsca na miejsce. Klimatyzery przemysłowe to duże urządzenia umieszczane poza obrębem budynku, na przykład na dachu lub na ścianie. Schłodzone przez nie powietrze dostarczane jest do wnętrza za pomocą kanałów wentylacyjnych.

klimatyzer-czym-sie-rozni-od-klimatyzatora-i-kiedy-warto-go-kupic-3.jpg

Klimatyzer to rozwiązanie pośrednie pomiędzy wentylatorem a klimatyzacją. Nie tylko wymusza ruch powietrza, ale też nawilża je, dając uczucie świeżości. Nie umożliwia jednak znacznego obniżenia temperatury, a więc pod tym względem ustępuje klimatyzatorom. Podstawową zaletą klimatyzera jest jego niska cena, sprawiająca, że jest to rozwiązanie dostępne dla większości zainteresowanych.



Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników