Kredyt na zakup mieszkania pod wynajem

Kredyt na zakup mieszkania pod wynajem

Kredyt hipoteczny

Tradycyjny kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem dostępnym dla osób fizycznych oraz firm, chcących nabyć nieruchomość. Korzystając z tego rozwiązania, bez przeszkód możemy przeznaczyć zakupione mieszkanie na wynajem. Wyjątkiem od tej sytuacji jest skorzystanie z programu Mieszkanie dla Młodych, którego regulamin zastrzega, że zakupiona nieruchomość nie może zostać wynajęta w ciągu pięciu lat od podpisania umowy.

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, musimy wykazać odpowiednią zdolność kredytową, czyli udowodnić bankowi, że będziemy w stanie terminowo spłacić pożyczoną kwotę wraz z odsetkami. Im wyższe są nasze dochody i stabilniejsza sytuacja zawodowa, tym korzystniejsza będzie ocena naszej zdolności kredytowej. Im lepszy wynik naszej zdolności, tym wyższa jest kwota kredytu, o jaką możemy się ubiegać.

Jeżeli Twoje dochody nie są wystarczająco wysokie lub stabilne, możesz zaciągnąć kredyt razem z inną osobą. Wspólna pożyczka to zazwyczaj wyższa zdolność kredytowa (o ile Twój współkredytobiorca nie jest zadłużony lub niewiarygodny dla banku).

Warunkiem zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest wniesienie wkładu własnego, którego wartość wzrosła w ciągu ostatnich lat do 20%. Zmiany te są efektem „rekomendacji S” wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. W praktyce oznacza to, że aby zakupić mieszkanie o wartości 400 000 zł, trzeba posiadać oszczędności w wysokości co najmniej 80 000 zł.

kredyt-na-zakup_wt.jpg

Kredyt na wynajem

Do niedawna osoby fizyczne mogły korzystać z produktów bankowych, przeznaczonych stricte na zakup mieszkania pod wynajem. Czynsz pobierany od najemcy spłacał miesięczne raty kredytu, często z pewną nadwyżką, co umożliwiało kredytobiorcy uzyskanie dodatkowych dochodów. Prognozowane przychody z najmu doliczano wówczas do zdolności kredytowej klienta. W związku z rekomendacjami sektora bankowego, produkty tego typu zostały jednak wycofane. Aktualnie osoba fizyczna nie ma właściwie żadnej możliwości zaciągnięcia kredytu dedykowanego inwestycji w wynajem mieszkań.

W innej sytuacji są firmy. Posiadają one możliwość otrzymania kredytu deweloperskiego, który uwzględnia planowane przychody z najmu mieszkań. Aby z niego skorzystać, należy spełnić szereg warunków. Są to między innymi: odpowiednie PKD firmy (związane z wynajmowaniem mieszkań), przemyślany biznesplan czy 25-30% wkładu własnego.

Wynajmowanie mieszkania może być korzystną formą inwestycji, jednak zawsze wymaga dokładnej analizy i rzetelnego przygotowania. Więcej informacji na temat możliwych sposobów finansowania nieruchomości znajdziesz w artykule „Jak sfinansować zakup mieszkania lub nieruchomości?”.



Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników