Kupić, wynająć, wziąć w leasing czy na kredyt?

Kupić, wynająć, wziąć w leasing czy na kredyt?

Kiedy firma staje przed koniecznością posiadania auta, pojawia się pytanie ”“ jak najkorzystniej dla firmy zaopatrzyć się w odpowiedni samochód. Czy właściwym będzie zakup na kredyt, leasing czy może wynajem? Jakie korzyści niesie każda z tych opcji?

Po prostu gotówka

Jedna z prostszych opcji nabycia samochodu wiąże się z jego kupnem za gotówkę. Ta forma jest najtańsza. Samochód zaraz po nabyciu jest własnością nabywcy. Może być sprzedany, kiedy tylko właściciel uzna to za właściwe. Najprostsze i najtańsze nie zawsze jednak oznacza najlepsze. Często dla firmy pozbycie się jednorazowo dużej sumy pieniędzy nie jest korzystne. Może skutkować koniecznością rezygnacji z innych inwestycji przynoszących zysk. W związku z tym firmy sięgają częściej po innego typu rozwiązania.

Kredyt samochodowy

Druga opcja, jaką mają właściciele firm, to pożyczenie pieniędzy na zakup samochodu od banku. Oczywiście, by dostać kredyt trzeba mieć wymaganą zdolność kredytową. Konieczne jest więc przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Od zarobków właśnie zależy wysokość raty. Oczywiście całość dochodu miesięcznego nie może być przeznaczona na spłatę raty. W najkorzystniejszych ofertach na tego typu kredyt oprocentowanie wynosi około 8% rocznie. Bank nie przekazuje pieniędzy kupującemu, ale przelewa je na konto firmy sprzedającej samochód. Kupujący nie staje się właścicielem samochodu. Jest nim bank kredytujący auto. Ewentualnie może być dokonany zastaw rejestrowy lub depozyt karty pojazdu. Bez zgody kredytodawcy nie można sprzedać samochodu.

Kredyt gotówkowy

W tym przypadku, po sprawdzeniu zdolności kredytowej, bank przelewa pieniądze kupującemu. Formalności przy tego typu rozwiązaniu jest znacznie mniej. Oprocentowanie natomiast jest większe niż w przypadku kredytu celowego. Może wynosić kilkanaście procent w skali roku. Raty są także wyższe. Rozważając ofertę kredytową należy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale też na prowizję i inne opłaty. Należy też sprawdzić czy bank wliczył w oprocentowanie niezbędne ubezpieczenia. Niekiedy bank wymaga założenia konta osobistego bądź wykupienia polisy na życie. Koszty kredytu mogą być mniejsze, jeśli będziemy mieli wkład własny (ok. 10 ”“ 20% wartości samochodu)

Leasing

To jedna z częściej wybieranych przez przedsiębiorców opcji. Kiedyś dostępna tylko dla przedsiębiorców, dziś z leasingu konsumenckiego mogą korzystać także klienci indywidualni. Leasing jest formą finansowania, w której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania samochodu. Pozwala na jego użytkowanie w zamian za raty leasingowe. Po zakończeniu umowy leasingowany samochód można kupić bądź zwrócić.

Leasing pozwala na korzystanie z samochodu bez konieczności ponoszenia jednorazowych, dużych kosztów. Ogranicza formalności. Ceny samochodów leasingowanych podobnie jak koszty ubezpieczenia są niższe. Podobnie jak w przypadku kredytu, leasingobiorca nie staje się właścicielem pojazdu.

Koszt leasingu dla leasingobiorcy związany jest z tym, jaki udział własny ma klient oraz na jak długi okres zawierana jest umowa. Wiadomo, że im większy udział własny i krótszy czas finansowania, tym przedsiębiorca ponosi mniejszy koszt.

Firmy mogą korzystać z dwóch rodzajów leasingu: kapitałowego i operacyjnego. Po ten pierwszy sięgają duże firmy, po drugi ”“ małe i średnie. Na decyzję w kwestii leasingu czekamy zwykle kilka godzin. Za przeglądy, naprawy, części zamienne, remonty po wypadkach, ubezpieczenie OC i AC, wymiany opon, samochód zastępczy   płaci leasingobiorca. Podobnie jak właściciel musi zarządzać swoją flotą samochodową. Korzystanie z samochodu w leasingu będzie nas kosztować podobnie jak w przypadku kredytu.

Wynajem długoterminowy

To jedna z alternatyw dla leasingu. Miesięczna opłata za wynajem auta obejmuje sam wynajem a także obsługę auta, co jest niewątpliwą korzyścią. Firma wynajmująca odpowiada za serwis, ubezpieczenie assistance czy samochody zastępcze. Daje nam to dostęp do rabatów, jakie firma wynajmująca ma u firm motoryzacyjnych, z których produktów czy usług korzysta. To co niewątpliwie przemawia na korzyść wynajmu długoterminowego, to że całe ryzyko użytkowania pojazdu poniesione jest przez wynajmującego. Przy leasingu czy zakupie samochodu często prezes firmy musi mieć zgodę rady nadzorczej bądź właścicieli na korzystanie z luksusowego samochodu. W przypadku wynajmu, ta zgoda nie jest konieczna. Do korzyści zaliczyć można i to, że wynajem wiąże się z niskimi opłatami inicjalnymi, rozłożonymi w czasie kosztami. W odróżnieniu do leasingu, tu nie jest konieczne wnoszenie opłaty wstępnej. Ponadto ewidencja wynajmowanego pojazdu odbywa się poza bilansem. Skutkuje to większą wiarygodnością kredytową firmy. Całość rat za wynajem oraz usługi serwisowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Posiadacz wynajmowanego samochodu ma pełne prawo do odliczenia VAT od dodatkowych usług serwisowych świadczonych przez firmę leasingową. By korzystać z tego prawa, strony umowy muszą uregulować oddzielnie kwestię najmu pojazdów i dodatkowych usług (usług zarządzania flotą i serwisowych).

Po upływie okresu najmu najemca zwraca samochód do wypożyczalni. W przypadku leasingu, leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu, kiedy tylko zapłaci ostatnią ratę oraz opłaty: wstępną (do 20% wartości pojazdu ”“ regulowana przy zawieraniu umowy) oraz końcowej (najczęściej 1% wartości). Może też zwrócić samochód.



Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników