Mieszkanie mogą ubezpieczyć nie tylko jego właściciele, ale też lokatorzy

Mieszkanie mogą ubezpieczyć nie tylko jego właściciele, ale też lokatorzy

Podpisując umowę o wynajem mieszkania, najemca zobowiązuje się do dbania o wszystkie elementy wyposażenia. Na ogół ponosi też odpowiedzialność za szkody, które spowodował podczas użytkowania lokalu. Ochronę przed finansowymi konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń, które mogą doprowadzić do zniszczenia mieszkania lub znajdujących się w nim elementów wyposażenia, zapewni ubezpieczenie mieszkania lub domu przez lokatora.

Odpowiedzialność najemcy za wynajmowany lokal

Najemca podczas użytkowania lokalu jest odpowiedzialny za jego stan oraz za stan wyposażenia. Dokładne ustalenia dotyczące zakresu odpowiedzialności najczęściej są zawarte w umowie najmu lokalu podpisywanej przez obie strony: najemcę i wynajmującego. Najemca powinien dokładnie przeczytać wszystkie postanowienia dotyczące jego odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia i wyjaśnić te, które nie są dla niego w pełni zrozumiałe. W kwestiach, których nie reguluje umowa, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Wynajmujący często zabezpiecza się przed wyrządzonymi przez najemcę szkodami, pobierając kaucję. Jeśli jednak sam najemca chce pełniejszej ochrony, wraz z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, może wykupić polisę ubezpieczeniową.

Najpowszechniejsze rodzaje ryzyka, na jakie narażone są wynajmowany dom lub mieszkanie

W wynajmowanym lokalu, tak zresztą jak w każdym innym, może dojść do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. Konsekwencją niedrożności, złego stanu technicznego rur i innych elementów instalacji doprowadzającej i odprowadzającej wodę, a także błędów w jej montażu może być zalewanie mieszkania. Woda gromadząca się często w nieoczekiwanych miejscach, np. pod wanną obudowaną kafelkami, w pewnym momencie zacznie przeciekać. Może przez to zniszczyć podłogę i ściany w wynajmowanym mieszkaniu, a także w lokalach sąsiadujących. Na szkody narażone są również znajdujące się w mieszkaniach ruchomości, np. sprzęt RTV i AGD, komputery, ale też meble oraz dokumenty.

Innym rodzajem instalacji, której awaria może doprowadzić do poważnych strat majątkowych, a nawet stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia, jest instalacja elektryczna. Przepięcia w sieci mogą być przyczyną uszkodzenia podłączonych do prądu urządzeń, a w niektórych przypadkach doprowadzić do pożaru. Według danych Komendy Głównej Straży Pożarnej tego typu zdarzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem lub eksploatacją sieci elektrycznej i sprzętu elektronicznego są jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w Polsce.

Pomimo wysokiej klasy zabezpieczeń antywłamaniowych zainstalowanych w oknach i drzwiach w wynajmowanym mieszkaniu może dojść do włamania i kradzieży. Złodzieje mogą nie tylko wynieść cenny sprzęt, ale też zdewastować lokal, co narazi wynajmujących na duże straty materialne oraz ogromny stres.

To tylko część zagrożeń, na jakie narażone są wynajmowane dom lub mieszkanie. Równie poważne straty mogą też być spowodowane przez m.in. śniegi lód, trzęsienie ziemi, osuwanie się i zapadanie ziemi, upadek na dom drzewa albo masztu oraz uderzenie pojazdu.

Ubezpieczenie wynajmowanego domu lub mieszkania pokryje koszty szkód

Od konsekwencji wszystkich wymienionych powyżej rodzajów ryzyka chroni wynajmującego ubezpieczenie domu lub mieszkania, które oferują niektóre działające w Polsce firmy ubezpieczeniowe. Najemca może ubezpieczyć mieszkanie i znajdujące się w nim ruchomości m.in. w firmach Proama i Warta.

Z ubezpieczenia pokrywane są koszty zniszczenia lub utraty ruchomości, koszty odnowienia i remontu wynajmowanego mieszkania. Najczęściej ubezpieczeniem objęte są także garaż i piwnica. W „pakiecie” zazwyczaj znajduje się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym, dzięki czemu finansowe konsekwencje szkód wyrządzonych przez wynajmującego lokal mieszkalny lub dom osobom trzecim mogą być pokryte z jego polisy ubezpieczeniowej. Sumy ubezpieczenia na ogół ustalane są indywidualnie po zapoznaniu się z potrzebami i oczekiwaniami konkretnego klienta.



Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników