Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Kupno własnego mieszkania nie jest łatwą decyzją, zwłaszcza dla ludzi młodych. Nie tylko trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, ale także szereg innych kryteriów, które związane są z wymarzonym mieszkaniem. Potrzebna jest więc konfrontacja własnych oczekiwań z formalnymi aspektami kupna mieszkania. Odmienne parametry bywają ważne również w zależności od rodzaju zakupu, a więc tego czy decydujemy się na rynek wtórny czy pierwotny. Oto najważniejsze uniwersalne kwestie, na które warto zwracać uwagę przy wyborze własnego mieszkania.

Budżet a potrzeby

Na wstępie warto dokonać porządnej analizy swoich możliwości finansowych i zrewidowania potrzeb bytowych. Trzeba dokładnie określić jakim budżetem się dysponuje, czy w grę wchodzi zaciągnięcie kredytu i w jaki sposób wpłynie to na późniejszą jakość życia. Nierozważnie podjęta decyzja o zakupie drogiego mieszkania może sprawić, że każdy miesiąc będzie się wiązał z gorączkowym przeliczaniem pieniędzy na mieszkanie czy codzienne życie.

Kupując nowe mieszkanie, pod uwagę trzeba również wziąć koszty wykończenia i umeblowania mieszkania. Przy decyzji o zakupie na rynku wtórnym, bardzo często konieczny jest solidny remont całego mieszkania, co także wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Kosztowne okazują się być także rozmaite formalności, jak opłata notarialna czy wynagrodzenie dla pośrednika sprzedaży. Nie wolno zapomnieć, że czynsze i opłaty za media towarzyszą także posiadaniu mieszkania, dlatego jest to dodatkowy koszt, który trzeba brać pod uwagę każdego miesiąca. Dlatego też warto zastanowić się nad niezbędnym do życia metrażem i standardem mieszkania. Być może mniejsze lokum również spełni nasze oczekiwania, dając jednocześnie większe bezpieczeństwo finansowe.

Lokalizacja

Niezależnie czy chce się kupić nowe czy stare mieszkanie, lokalizacja jest jednym z podstawowych kryteriów, według którego oceniać można atrakcyjność danej oferty. Należy jednak pamiętać, że jest to kwestia wysoce indywidualna i nie ma jednej, doskonałej wersji lokalizacji. Przede wszystkim, trzeba zdecydować czy osobiście woli się mieszkać w ruchliwej części miasta czy też na jego spokojnych obrzeżach. Wiele zależy od osobistych preferencji, a także tego czy posiada się samochód oraz jak daleko znajdują się miejsca, do których najczęściej się uczęszcza (szkoła, praca, przedszkole czy sklepy). Warto zwrócić również uwagę na dobre połączenia komunikacji miejskiej, zwłaszcza gdy na co dzień korzysta się z transportu publicznego czy też nie posiada się własnego samochodu.

Lokalizacja wpływa również na cenę. Nowe mieszkania we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Krakowie i wielu innych dużych polskich miastach charakteryzuje to, że im bliżej centrum są zlokalizowane, tym ich cena będzie wyższa. Wiąże się to z tym, że zarówno cena działki jest odpowiednio wyższa, jak i zainteresowanie nimi jest stosunkowo większe w porównaniu do tych, które zlokalizowane są na obrzeżach miasta.

Rodzaj i stan zabudowy

Komfort życia w nowym mieszkaniu zależy od tego, jakie kryteria techniczne spełnia dane lokum. Dla jednych spełnieniem marzeń będzie niewielka zabudowa, zaś inni zadowolą się mieszkaniem w wysokim bloku. W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, niezbędne są takie informacje jak: wiek i ogólny stan budynku, rodzaj klatki schodowej czy też obecność piwnicy. Nie bez znaczenia jest też wysokość na jakiej znajduje się mieszkanie, stopień jego nasłonecznienia, widok z okien, odległość od innych budynków czy też ogólny rozkład pomieszczeń w mieszkaniu.

W przypadku zakupu nowego mieszkania, bez wątpienia istotne jest sprawdzenie jakości jego wykonania, zwracając uwagę między innymi na: rodzaj elewacji budynku, zastosowane materiały, typ ocieplenia czy rodzaj zamontowanych okien. Powyższe kryteria to podstawowe wyznaczniki, na które warto zwracać uwagę. Istnieje oczywiście szereg indywidualnych upodobań, które mogą być niezwykle istotne. Dla osób, które uwielbiają przesiadywanie na balkonie, oczywiście jego obecność, a także wielkość czy stan, jest bardzo istotne. Dobrze jest więc stworzyć własną listę tego typu potrzeb i konsekwentnie je weryfikować, na przykład podczas oglądania mieszkania czy rozmowy z właścicielem, pośrednikiem lub deweloperem.

Inne, ważne kwestie

Istnieje szereg kryteriów, które choć zwykle bywają pomijane, mogą być znaczące w niektórych przypadkach. Otoczenie zieleni wpływa korzystnie na komfort życia, poprawiając każdego dnia samopoczucie. Dlatego warto rozejrzeć się po okolicy potencjalnego mieszkania, aby sprawdzić jego najbliższe sąsiedztwo. Osoby posiadające dzieci, bez wątpienia docenią również obecność placów zabaw, boisk i innych miejsc rozrywki dla najmłodszych. Ważną kwestią jest także możliwość parkowania bądź też wykupienia miejsca parkingowego. Nawet jeśli ktoś obecnie nie posiada własnego samochodu, stan ten bardzo często się zmienia i wówczas tworzy się problem z miejscem postojowym.

Nie wolno zapomnieć również, że nawet najbardziej wymarzona okolica może zmienić się nie do poznania, kiedy deweloperzy postawią w niej kolejne nowe bloki. Z tego też powodu, zawsze trzeba obejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni, aby wychwycić ewentualne zmiany, mające wpływ na decyzję zakupu mieszkania. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia sąsiadów, w końcu są to osoby, z którymi można się stykać niemal każdego dnia. Kupując używane mieszkanie, warto więc podpytać właściciela w jakim wieku jest sąsiedztwo i czy były z nimi jakieś ewentualne problemy.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników