Panele podłogowe - jak wybrać solidne i niezawodne

Panele podłogowe - jak wybrać solidne i niezawodne

Panele podłogowe wpłyną pozytywnie na wygląd każdego pomieszczenia, podkreślą jego styl, a ponadto wpłyną na komfort wnętrza. Żeby tak jednak było, musimy dobrze je dobrać, czyli zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. O czym pamiętać? Tym właśnie zajmiemy się w poniższym artykule.

Ważny parametr - grubość

Koniecznie zwracajmy uwagę na grubość, bo zbyt cienkie nie zagwarantują odpowiedniej jakości. Będą się łatwo odginać, a poza tym są podatne na zbyt duży ciężar. Grube są po prostu trwalsze, wytrzymałe, a do tego nie ma mowy o ich odkształcaniu. Przyjęło się, że minimalna grubość panelu z laminatem powinna wynosić 8 milimetrów, optymalnie jest zaś jak ma 10-12 milimetrów. Przy okazji warto sprawdzić, z jakiego materiału zrobiona jest płyta nośna - wybierajmy mocną i trwałą płytę HDF, cechuje się ona lepszymi właściwościami niż tradycyjna MDF.

Cena ma znaczenie

W wielu przypadkach cena nie jest wyznacznikiem jakości, ale tu jest inaczej. Pamiętajmy więc, że im więcej zapłacimy, tym zyskamy lepszą jakość. Po prostu tanie panele nie będą służyć długo, a jak nie będziemy oszczędzać i kupimy droższe, to możemy być pewni, że zachowają swój idealny wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat. Cena paneli zależna jest od różnych czynników: wspomnianej wyżej grubości, ale też klasy ścieralności i użyteczności (o których zaraz wspomnimy) oraz struktury.

2_panele-podlogowe-jak-wybrac-solidne-i-niezawodne.jpg

Klasa ścieralności

Poznamy ją po oznaczeniach: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 i AC6. Nie ma tu zaskoczenia, bo podobnie jak z ceną, także tu - im wyższa klasa, tym lepiej, bo panel jest odporny na codziennie użytkowanie. Standardem jest AC4, ale już lepsza jakość - AC5 czy AC6 nadaje się do miejsc, jak na przykład korytarz, gdzie ruch, a więc obciążenie, jest zawsze większe. AC3 i niżej stosuje się tylko tam, gdzie rzadko się przebywa, bo taki standard nie zapewnia zbyt dużej odporności.

Kolejna istotna klasa

W tym wypadku chodzi o użyteczność. Występuje tu podział na panele domowe i kontraktowe, jakie używane są w obiektach użyteczności publicznej. Występuje sześć głównych klas: 21, 22, 23, 31, 32 i 33. Co oznaczają te cyfry? Dwie rzeczy: miejsce przeznaczenie podłogi oraz dopuszczalne natężenie ruchu. Pierwsza z nich określa rodzaj pomieszczenia, do którego stosować panele. I tak, 2 to obiekty domowe, a 3 budynki użyteczności publicznej. Druga z wartości określa, jaka jest dopuszczalna intensywność użytkowania podłogi, gdzie 1 oznacza, że jest niska, a 3 najwyższa. Dlatego też, gdy widzimy cyfrę 23, możemy być pewni, że panele nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.

3_panele-podlogowe-jak-wybrac-solidne-i-niezawodne.jpg

Nie zapominajmy i pielęgnacji

Wybór odpornych, wytrzymałych na negatywne czynniki paneli, to jedno, równie ważna jest ich późniejsza pielęgnacja. Bieżące czyszczenie podłogi nie wystarczy, bo zanieczyszczenia i tak będą obecne, szczególnie w postaci unoszącego się w powietrzu kurzu. Dlatego też warto zabezpieczyć lakier cienką warstwą konserwującą, dzięki czemu zyskamy równomierną powłokę odporną nie tylko na wodę, ale i na inne obciążenia.

Pamiętając o tym, możemy być pewni, że wybrane przez nas panele będą sprawować się znakomicie i to przez wiele lat.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników