Rodzaje i właściwości akryli budowlanych - Jaki najlepiej wybrać

Rodzaje i właściwości akryli budowlanych - Jaki najlepiej wybrać

Akryl jest cieszącym się dużą popularnością, a tym samym często stosowanym podczas prac budowlanych środkiem, służącym do uszczelniania i łączenia różnych materiałów. Na sklepowych półkach możesz jednak znaleźć kilka rodzajów akryli budowlanych – jak zatem wybrać ten odpowiedni?

Uszczelnianie i łączenie różnych powierzchni oraz materiałów należą do najczęściej wykonywanych w trakcie remontu czynności. Do tego typu prac idealnie nadają się masy akrylowe, które znajdują zastosowanie przede wszystkim we wnętrzach. Wypełnienie ubytków i szczelin na stykach ścian, sufitów, parapetów czy schodów, niwelacja pęknięć i rys czy uszczelnienie ram okiennych bądź drzwiowych – w każdym z tych przypadków akryle będą doskonałym rozwiązaniem. Musisz jednak wiedzieć, że poszczególne rodzaje akryli budowlanych wykazują różne właściwości, które z kolei określają ich przeznaczenie.

Akrylowa masa szpachlowa na pęknięcia ścian

Chcesz wygładzić powierzchnię ścian lub zlikwidować znajdujące się na niej pęknięcia? Sięgnij po akrylową masę szpachlową, dostępną w formie gotowej do użycia, która świetnie sprawdzi się w przypadku powierzchni gipsowo-kartonowych, tynków gipsowych i cementowych oraz zagruntowanego betonu. Akrylowa masa szpachlowa tworzy idealnie gładką, matową, elastyczną i odporną na pęknięcia powłokę, którą następnie możesz bez obaw pomalować na dowolnie wybrany kolor.

rodzaje-i-wlasciwosci-akryli-budowlanych-jaki-najlepiej-wybrac-2.jpg

Akryl malarski

Jeśli na twoich ścianach i sufitach pojawiły się niewielkie ubytki, nierówności lub pęknięcia, użyj akrylu malarskiego. Ten typ akrylu można stosować zarówno na beton oraz tynk, jak i powierzchnie ceglane, drewniane czy gipsowo-kartonowe, a jego dodatkową zaletą jest fakt, że bardzo szybko schnie, tworząc na powierzchni elastyczną i pozbawioną jakichkolwiek przebarwień powłokę.

Akryl do tynków

Podczas prac uszczelniających, uzupełniania ubytków w podłożach tynkowanych, wylewkach podłogowych oraz posadzkach z betonu lub gazobetonu zawsze dobrym rozwiązaniem okazuje się akryl do tynków o gruboziarnistej strukturze. Warto przy tym dodać, że nadaje się on do malowania, w tym również farbami elewacyjnymi.

Akryl do suchej zabudowy

A może musisz uszczelnić płyty gipsowo-kartonowe bądź połączyć ościeżnice drzwiowe, okienne i listwy przypodłogowe? Sięgnij po akryl do suchej zabudowy, znany też pod nazwą akrylu do płyt gipsowo-kartonowych. Co ważne, w jego składzie nie ma rozpuszczalników, dzięki czemu środek nie ma nieprzyjemnego zapachu.

rodzaje-i-wlasciwosci-akryli-budowlanych-jaki-najlepiej-wybrac-3.jpg

Akryl ognioodporny

Na półkach w sklepach budowlanych możesz znaleźć także akryle ognioodporne. Stosuje się je do spoinowania zabudowy z płyty gipsowo-kartonowej, czyli przykładowo uszczelniania poddaszy użytkowych, wymagających większej ochrony przed ogniem.

Akryl do użytku zewnętrznego

Odrębną grupę produktów tworzą akryle do fasad, które, w odróżnieniu od tradycyjnych preparatów tego typu, przeznaczone są do użytku zewnętrznego. Zawierają one mniej wypełniaczy i więcej spoiwa akrylowego, a ponadto cechują się wyższą odpornością na wilgoć i działanie wysokich temperatur, więc możesz je wykorzystać do wypełnienia ubytków w murach, uszczelnienia drzwi i okien czy uzupełnienia fug na schodach.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników