Wykładzina PCV - nowa moda w kuchni

Wykładzina PCV - nowa moda w kuchni

Bywa nazywana linoleum, gumoleum lub wykładziną elastyczną – wykładzina PCV znów wraca do mody. Znacznie różni się od materiałów stosowanych 30 lat temu w naszych domach. Dziś ma znacznie atrakcyjniejsze wzory i wyróżnia się bardzo dobrą wytrzymałością. Poznaj wszystkie zalety wykładziny PCV do kuchni.

Co warto wiedzieć przed wyborem wykładziny PCV?

PCV to skrót od polichlorku winylu, czyli trwałego tworzywa sztucznego, z którego są produkowane różne elementy wykończenia wnętrz. Podkładem wykładziny PCV może być lniana czy jutowa tkanina lub gumowy czy syntetyczny kauczuk. Materiał na podłogę może zaskoczyć wyglądem, bo do złudzenia będzie przypominać drewniany parkiet, nowoczesne panele czy klasyczne płytki podłogowe. Dostępne są też elastyczne wykładziny z designerskimi, kolorowymi wzorami czy wykładziny imitujące naturalny, modny korek. Zobacz popularne wzory materiałów dostępnych w rolkach o różnych szerokościach: wykładzina PCV.

wykladzina-pcv_2.jpg

Zalety wykładzin elastycznych

Pierwszą zaletą jest oczywiście niska cena. Produkty są znacznie tańsze od płytek ceramicznych, paneli czy desek. Po za tym od wydatków poniesionych na nową podłogę możesz odliczyć koszty montażu. Wykładzinę z łatwością założysz na posadzkę w kuchni samodzielnie. Jest odporna na zmywanie i ścieranie, więc przez długi czas nie straci oryginalnego wyglądu. Poza tym dzisiejsze wykładziny przewyższają estetyką ich poprzedniki z lat. 80 ubiegłego wieku – wzory są naprawdę ciekawe. Dodatkowo tłumią odgłosy kroków, co z pewnością docenią Twoi sąsiedzi. Niektóre materiały można stosować na ogrzewaniu podłogowych.

Czy wykładzina z PCV jest dobra do kuchni?

To dobre rozwiązanie do często użytkowanych wnętrz, ponieważ taki materiał jest łatwy do utrzymania w czystości. Cechuje się antystatycznością, co oznacza, że nie przylega do niej kurz. Wykładzina z polichlorku winylu sprawdzi się więc we wnętrzach często zmywanych wodą – materiał jest odporny na wilgoć, więc jest rozsądnym rozwiązaniem nie tylko do kuchni, ale i przedpokoju, spiżarni, schowka, garderoby i innych pomieszczeń roboczych. Niektóre wykładziny z syntetycznych kauczuków są odporne na agresywne oleje i smary, więc sprawdzą się w warsztacie i garażu.

wykladzina-pcv_3.jpg

Jak wybrać dobrą wykładzinę z PCV?

Zwróć uwagę na parametry materiału. Bardzo ważna jest grubość wykładziny – standardowo wynosi do 4 mm. Pamiętaj, że im wykładzina jest grubsza, tym będzie trwalsza. Niektórzy producenci podają też grubość warstwy ścieralnej (ok. 0,5-07 mm) w przypadku wykładzin wielowarstwowych. Materiały o takich parametrach powinny z powodzeniem wystarczyć w warunkach domowych. Dodatkowo możesz zorientować się w klasach ścieralności. Jeśli masz na podłodze ogrzewanie podłogowe, sprawdź czy kupowana wykładzina nadaje się na Twoją posadzkę. Zwróć uwagę też na klasę ognioodporności i atesty higieniczne, jeśli planujesz zakup wykładziny PCV do budynków o charakterze publicznym, a zwłaszcza salonów fryzjerskich, urody, sklepów czy aptek.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników