Wymarzony trawnik - zobacz, jak o niego dbać

Wymarzony trawnik - zobacz, jak o niego dbać

Każdy z nas chciałby mieć w ogrodzie piękną, zieloną, pachnącą trawę. Założenie i właściwa pielęgnacja trawnika wymagają od nas jednak sporo poświęceń. Czy wiesz, jak w odpowiedni sposób zadbać o swój trawnik, by cieszył oczy domowników i gości?

Jak założyć trawnik?

Wbrew pozorom już samo zakładanie trawnika nie jest wcale tak banalnie proste, jak mogłoby się wydawać. Na samym początku musimy podjąć decyzję – wybieramy trawnik wysiewany, czy też z rolki? Trawnik z rolki, czyli z gotowej darni, sprawdzi się na pochyłym terenie oraz w przypadku osób, które nie chcą długo czekać na efekt. Musimy jednak liczyć się z tym, że to rozwiązanie będzie nieco droższe. Następnie musimy dokonać wyboru mieszanki nasion, pamiętając, że każda ma inne właściwości; pod uwagę bierzemy między innymi planowaną lokalizację trawnika. Trawnik wysiewamy zwykle na przełomie kwietnia i maja; w przypadku trawnika z rolki możliwe jest układanie murawy aż do końca okresu wegetacyjnego. Ważne jest, aby podłoże na trawnik było wilgotne i przepuszczalne, przez cały dzień nasłonecznione. Dobrze jest jesienią użyźnić glebę za pomocą nawozu organicznego; możemy też na kilka tygodni przed wysiewem użyć specjalnego nawozu do trawników. Pamiętajmy również o odpowiednim pH podłoża, które powinno wynosić od 5,5 do 6,5; jeśli ziemia okaże się za kwaśna, możemy posypać ją dolomitem bądź kredą. Zbyt zasadowa gleba potrzebuje domieszki torfu lub specjalnych nawozów siarczanowych.

Pielęgnacja trawnika

Jednym z najważniejszych zabiegów, dzięki którym utrzymujemy trawnik w dobrym stanie, jest oczywiście jego podlewanie. Sporej ilości wody potrzebuje przede wszystkim młoda trawa – regularne podlewanie jest tutaj niezbędne. Z reguły czynność tę wykonujemy rano lub wczesnym wieczorem; pamiętajmy o tym, by nie zalewać dużą ilością wody podłoża, które uległo przesuszeniu. Staramy się również używać rozproszonego strumienia, dzięki czemu woda stopniowo wsiąka w głębokie warstwy gleby. Pomocne okazać się mogą tutaj zraszacze oraz automatyczne systemy do podlewania. Pamiętajmy, że latem, gdy temperatury są naprawdę wysokie, powinniśmy podlewać trawnik zarówno rano, jak i wieczorem. Kolejnym kluczowym zabiegiem jest koszenie trawy. Pierwszy raz powinniśmy o tym pomyśleć, kiedy jej źdźbła będą miały ok. 8-10 cm. Później kosimy trawnik mniej więcej raz w tygodniu; w upalne dni wydłużamy okresy bez koszenia i kosimy trawę wyżej.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Chociaż podlewanie i koszenie są bez wątpienia najbardziej istotnymi czynnościami, nie możemy zapobiegać też o innych działaniach pielęgnacyjnych. Warto z pewnością przycinać murawę wyrastającą wzdłuż nawierzchni, krawężników, murów czy innych elementów architektonicznych – możemy użyć do tego specjalnych nożyc do trawy. Ważnym zabiegiem, który możemy przeprowadzić jesienią, jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Wygrabiony dokładnie trawnik nakłuwamy za pomocą aeratorów, a powstałe otwory warto jest wypełnić za pomocą piasku. Zabieg ten pomaga zapewnić korzeniom dostęp do powietrza i wspomóc ich rozrastanie się. Jesienią warto też zdecydować się na nawożenie podłoża.

Piękny trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Zobacz, co zrobić, aby zachwycał domowników i gości.



Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników