Wynajem wózków widłowych - sprawdź, czy to się opłaca

Wynajem wózków widłowych - sprawdź, czy to się opłaca

Czasem w codziennych pracach magazynowych czy budowlanych brakuje nam sprzętu niezbędnego do np.: rozładowania i załadowania większych zamówień czy podnoszenia pracowników na duże wysokości. W przypadku, gdy tego typu sytuacje zdarzają się raczej sporadycznie, trudno zdecydować się na zakup sprzętu i całej floty pojazdów. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wynajem wózków widłowych. Z naszego artykułu dowiesz się, czy wynajem wózków widłowych jest opłacalna, gdzie najlepiej wynająć wózki widłowe i czy można wynająć wózek widłowy z operatorem. Zatem zapraszamy!

Wózki widłowe - zastosowanie

Popularne wózki widłowe znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie gałęzi przemysłu. Wykorzystuje się je już nie tylko w pracach magazynowych oraz podczas przewozu i rozładunku zamówień do sklepów i hal przemysłowych. Urządzenia, oferowane przez producentów wózków widłowych, takich jak Manitou, wspomagają m. in. prace w rolnictwie - przy warzywnictwie, uprawie zbóż, hodowli drobiu.


Wielofunkcyjność nowoczesnych wózków widłowych sprawia, że znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie tylko jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić, także w budownictwie. Na placach budowy coraz częściej pojawiają się np. wózki teleskopowe oraz podnośniki koszowe, które ułatwiają zarówno prace dekarskie, jak i renowacyjne. Ponadto, tego typu urządzenia służą również do usprawniania prac podczas wyburzeń i rozbiórek. A także są wykorzystywane w trakcie wykonywania ociepleń budynków, malowania elewacji czy… prac związanych z infrastrukturą.


Jak widzicie, wózki widłowe są naprawdę wielozadaniowymi pojazdami.

wozki-widlowe-wynajem-sadownictwo.jpg

Używane wózki widłowe


Wiele mniejszych przedsiębiorstw, których nie stać na zakup nowych wózków widłowych, decyduje się skorzystać z opcji, jaką dają im producenci tacy jak np. Toyota - czyli zakupu sprawnych używanych wózków widłowych na korzystnych, atrakcyjnych warunkach. Zakup wózków znanej marki, nawet jeśli są to wózki widłowe używane, niejednokrotnie jest znacznie lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kupno tanich, niesprawdzonych wózków z zagranicy.


Kupując czy zamawiając wózek z nieznanego źródła, nie tylko możemy spotkać się z tym, że nie będzie on spełniał europejskich norm bezpieczeństwa, także utrudnione może być znalezienie części zamiennych do tego typu pojazdu, jego serwisowanie oraz w skrajnych przypadkach - nawet obsługa.

Wynajem wózków widłowych


Trzecią opcją, poza zakupem nowego pojazdu w regularnej cenie i kupnem sprzętu używanego jest wynajem wózków widłowych. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, wynajem wózków widłowych również może być opłacalny. Zwykle producenci proponują nam różne opcje wynajmu np.:

 • krótkoterminowy wynajem wózków widłowych,
 • wynajem długoterminowy,
 • wynajem połączony z serwisowaniem,
 • wynajem urządzenia z operatorem,
 • wynajem wózków widłowych z możliwością ich późniejszego zakupu.

Oczywiście przed podpisaniem umowy wynajmu, zawsze warto najpierw oszacować koszty i wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego biznesu.

Wynajem wózków widłowych - plusy i minusy


Analizując opłacalność wynajmu wózków widłowych z pewnością zmuszeni jesteśmy do rozważenia wszystkich argumentów “za” i “przeciw”.


Minusem takiego rozwiązania niewątpliwie jest to, iż oczywiście wynajmowany pojazd nie przechodzi na naszą własność (chyba, że decydujemy się na opcję wynajmu z możliwością późniejszego zakupu). Ponadto istnieje możliwość, że źle oszacujemy przewidywany czas wykonania pracy/usługi i termin naszego wynajmu będzie zbyt długi lub krótki. O takich sytuacjach warto pomyśleć już na etapie zawierania umowy dotyczącej wynajmu.

wynajem-wozkow-widlowych-plusy-i-minusy.jpg

Jakie są plusy wynajmu wózków widłowych?

 1. Oszczędność - przynajmniej chwilowo eliminujemy znaczne obciążenie finansowe związane z zakupem nowej floty pojazdów.
 2. Mamy możliwość przetestowania danego sprzętu “w akcji” - jeśli przez cały okres wynajmu będziemy zadowoleni z działania sprzętu i przekonamy się, iż jest on niezbędny w firmie - możemy zaopatrzyć się dokładnie w ten sam model wózka widłowego. Jeśli z kolei nie będziemy zadowoleni - nie wyrzucamy pieniędzy w błoto decydując się na pochopny zakup.
 3. Możliwość wliczenia kosztów najmu i wynajmu w koszty uzyskania przychodu.
 4. Możliwość wynajmu sprzętu z operatorem! Dlaczego to tak istotne? Każdy, kto operuje wózkiem widłowym powinien ukończyć kurs na wózki widłowe i zdobyć stosowne, pozwalające m na to uprawnienia. Jeśli potrzebujesz operatora wózka możesz wynająć go razem z pojazdem (lub odwrotnie - pojazd z operatorem).

Komu opłaca się wynajem wózków widłowych?


Wynajem wózków widłowych jest opłacalna, ale nie w każdym przypadku. Poniżej prezentujemy kilka sytuacji, w których niewątpliwie wynajem wózków widłowych będzie najlepszym rozwiązaniem, choć oczywiście należy pamiętać, iż każdy przypadek i sytuacja rządzi się swoimi prawami, a kwestię wynajmu wózków najlepiej dopasować do swojej indywidualnej sytuacji.

wynajem-wozkow-widlowych-kiedy-sie-oplaca.jpg

Gdy potrzebujesz sprzętu do pracy na dużych wysokościach, ze względu na nietypowe zlecenie. Jeśli na co dzień nie korzystasz z wózków ani podnośników, jednak planujesz zrealizować nowe zlecenie. Ze względu na termin ukończenia prac, który sam posiadasz - możesz łatwo oszacować na jaki czas powinieneś wynająć wózek widłowy.

Gdy wiesz, że Twoja firma będzie zmieniać swoją siedzibę w niedługim czasie. W tym przypadku warto rozważyć, co będzie bardziej opłacalne dla Twojego biznesu. Możesz od razu zainwestować w droższe maszyny a potem zająć się ich transportem, lub zdecydować się na czasowy wynajem wózków widłowych, który zostanie rozwiązany wraz ze zmianą siedziby firmy.

Gdy szukasz nowych rozwiązań, które usprawnią transport wewnętrzny w Twojej firmie. Nie jesteś przekonany czy wózki widłowe znajdą zastosowanie w Twoim biznesie? Możesz to przetestować, decydując się na krótkoterminowy wynajem. Po tym okresie “próbnym” łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

Gdy potrzebujesz sprzętu, ale nie stać Cię na jego zakup.

Wynajem wózków widłowych - rób to z głową!

wynajem-wozkow-widlowych.jpg

Jesteś pewien, że wynajem wózków widłowych to coś dla Ciebie? Doskonale! Pamiętaj jednak o kilku najważniejszych kwestiach, aby zrobić to z głową!

 1. Nie ufaj niesprawdzonym firmom. Jak w każdej branży, tak i w tej występują liczni oszuści proponujący Ci tani wynajem sprzętu z umową obostrzoną licznymi karami.
 2. Zapoznaj się dokładnie z umową wynajmu i przechowuj ją, by wracać do tekstu w przypadku wątpliwości.
 3. Dbaj o wynajmowany sprzęt. W przypadku wynajmu długoletniego to przecież od Ciebie zależy jego żywotność, sprawność i efektywność.

Masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania? Skorzystaj z porad doświadczonych producentów, oferujących wynajem wózków widłowych!Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników