Zalety wynajmu długoterminowego

Zalety wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy to idealny sposób na finansowanie floty samochodów firmowych bez nadmiernego obciążenia budżetu. Rynek wynajmów długoterminowych wciąż się rozwija. Zachęcamy do zapoznania się z zaletami tego sposobu działania.

Jeszcze do niedawna, aby mieć wysokiej klasy samochód firmowy trzeba było zainwestować sporą gotówkę, wziąć kredyt lub zdecydować się na skorzystanie z leasingu. Stworzono jednak jeszcze jedną możliwość – długoterminowy wynajem samochodów. W ten sposób flota firmowa może wzbogacić się nie tylko o samochód osobowy, ale również dostawczy czy bus.

Wynajem długoterminowy ma mnóstwo zalet

W 2016 r. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów opublikował dane, z których wynika, że był niemal 10% wzrost ilości długoterminowych najmów. To świetny wynik biorąc pod uwagę, że nadal firmy wolą skorzystać z leasingu, niż posiłkować się innymi formami finansowania zakupu samochodów.

Wynajem długoterminowy jest opłacalny nawet dla mikro i średnich przedsiębiorstw

Tym bardziej, że wynajem długoterminowy jest opłacalny nie tylko dla dużych firm. Już od pierwszego auta firmowego można posiłkować się firmami zewnętrznymi, które biorą na siebie praktycznie wszystkie sprawy związane z utrzymaniem technicznym, serwisowaniem czy ubezpieczeniem pojazdów. To więc ekonomiczne rozwiązanie, które można z łatwością rozliczać, jako stałe koszty formowe.

Flota firmowa może być wciąż odnawiana

Poza tym, jak wiadomo, samochody szybko tracą na wartości. Model zakupiony też zostaje w firmie na dłuższy okres. Tymczasem wynajmując auto długoterminowo, po odpowiednim terminie, można zwrócić model i podejść do wynajmu kolejnego, nowszego, droższego, takiego, dzięki któremu firma będzie np. budowała wizerunek miejsca nowatorskiego, zadbanego finansowo, bogatego, z którym warto jest współpracować. Nie od dziś przecież wiadomo, że największe i najbardziej intratne działania rozpoczyna się z przedsiębiorstwami o pozytywnym obrazie własnych działań.

Finansowanie floty wynajmem długoterminowym jest ekonomicznie uzasadnione

Działające firmy często posiłkują swój rozwój zaciąganiem kredytów. Niestety, przy korzystaniu z leasingu, zdolność kredytowa firm spada. Tymczasem wynajem długoterminowy nie wpływa na obraz finansowy przedsiębiorstwa. Dodatkowo upraszcza księgowanie wydatków oraz umożliwia ich odliczanie z tytułu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

2.jpg

Czy wynajem długoterminowy jest bez wad?

Jedni mówią, że to wada, inni nie widzą w tym nic nadzwyczajnego. O samochód wynajmowany trzeba bowiem dbać. To od stanu, w jakim firma oddaje pojazd zależy, czy będzie musiała dopłacać ustalone w umowie kwoty. Wynajmujący odpowiada finansowo za uszkodzenia samochodu, wynikające z nieprawidłowego jego użytkowania.

Jeśli z jakichś przyczyn wynajmujący będzie chciał zerwać umowę, wówczas może zostać naliczona dodatkowa opłata. Jest to jednak zawsze ujęte w umowie i nie stanowi elementu zaskoczenia.

Ponadto niektórych może przerażać tzw. kilometrówka. Tutaj nie zawsze można przewidzieć, ile maksymalnie kilometrów przejedzie wynajęty samochód. Może to stanowić wadę wynajmu długoterminowego.

3.jpg

Wynajem długoterminowy jest coraz popularniejszy

Na zachodzie wynajem długoterminowy stanowi niemal 80% wszystkich samochodów firmowych. Nawet małe firmy z chęcią korzystają z usług firm wynajmujących. Szczególnie dużo zalet w tych działaniach widzą jednak duże firmy. Jak mówi Marcin Jakubowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Hertz Lease „Obsługa własnych pojazdów stanowi skomplikowany proces oraz powoduje konieczność oddelegowania odpowiedniej osoby lub zespołu zajmującego się sprawami związanymi z flotą. W wyniku działalności zespołu powstaje wiele dokumentów księgowych, które trzeba monitorować i rozliczać. Mając nawet kilkadziesiąt aut, trudno zawierać umowy serwisowe w całej Polsce. W przypadku wynajmu długoterminowego tymi zagadnieniami obarczony zostaje podmiot zewnętrzny, czyli wypożyczający, wykorzystujący efekt skali dla uzyskania najlepszych warunków serwisowych.”

Nie sposób się z tym nie zgodzić. Warto więc przeliczyć poszczególne rozwiązania finansowania floty firmowej i wybrać te, które są praktyczne i ekonomiczne dla firmy. W znacznym procencie liczby wskażą wynajem długoterminowy.

Artykuł powstał we współpracy z wypożyczalnią samochodów CkCorpZobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników