Flota samochodów dostawczych na wynajem - jak to wygląda w praktyce?

Flota samochodów dostawczych na wynajem - jak to wygląda w praktyce?

Z kalkulacji firm, które potrzebują dostawczej floty samochodowej, wynika jedno: bardziej opłaca się dokonać krótko- bądź długoterminowego wypożyczenia pojazdów niż ich zakupu. Jakie czynniki mają wpływ na taki wniosek?

Jak przekonywał już w 2008 r. Artur Nowicki, dyrektor generalny polskiego oddziału firmy Fraikin, dzięki możliwości krótkoterminowego (nawet na kilka godzin) wynajmu „dostawczaka”, klient korzysta z auta wyłącznie wtedy, gdy tego potrzebuje, a zakupiona flota nie zalega nieużytkowana na parkingu. Wypożyczenie nie zobowiązuje go do uiszczania żadnych opłat eksploatacyjnych ani serwisowych, gdyż te koszty ponosi wypożyczalnia. Dodatkowo, wynajem zwalnia z prowadzenia licznych zapisów księgowych, związanych z eksploatacją floty - księguje się wyłącznie koszta wynajmu. A w przypadku awarii wypożyczonego samochodu, niektóre firmy zapewniają auto zastępcze, dzięki czemu firma niweluje straty bądź nie odnotowuje ich w ogóle.

Korzystają z wypożyczalni…


Moda na wynajem przez przedsiębiorstwa samochodów dostawczych przywędrowała z Zachodu. Czy w Polsce przyjęła się już na dobre? Co najmniej kilka wypożyczalni oferujących tego typu pojazdy znajduje się w każdym większym mieście. Jakie przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z ich usług? Jeśli chodzi o krótkoterminowy wynajem samochodów dostawczych, tutaj dominują małe i średnie firmy o profilu produkcyjno-dystrybucyjnym. Ale także mogę powiedzieć o firmach dużych, flotowych. I to o koncernach międzynarodowych, które wynajmują całą gamę pojazdów w okresach wzmożonego popytu. Więc właściwie mogę powiedzieć, że klientem może być każdy ”“ mówi Artur Nowicki w wywiadzie dla portalu motoleasing.pl. Firma Fraikin określa się liderem w segmencie wypożyczalni samochodów dostawczych i ciężarowych w Europie. Według danych z 2013 roku wszystkie oddziały miały w posiadaniu ponad 57 tysięcy pojazdów na wynajem.

Rodzaje wynajmu samochodów dostawczych


Działające w segmencie samochodów dostawczych firmy umożliwiają wypożyczenie krótko- (od kilku godzin do 12 miesięcy), bądź długoterminowe ”“ zwykle na 2, 3 lub 4 lata. Pierwsza opcja wynajmu nie obejdzie się zapewne bez wpłacenia odpowiedniej kaucji. Przy drugiej, wypożyczalnia „sprawdza” klienta od strony finansowej, by ocenić ryzyko ewentualnej straty kapitału, w przypadku długoterminowego wynajmu kilku lub kilkunastu pojazdów w grę wchodzą bowiem duże kwoty. Kilkuletnie wypożyczenie wymaga również odpowiedniego dostosowania pojazdów do potrzeb klienta.

Dopasowane do „ajenta”


Wynajmujący powinien przedstawić sytuacje, w których pojazd ma być użytkowany, a do wypożyczalni należy dobranie odpowiedniego modelu, konstrukcji podwozia, zabudowy, mocy oraz wyposażenia samochodu. Firmy notują zapotrzebowanie na samochody z kontenerem, izotermą (do przewozu żywności, leków, zwierząt), chłodnią (różnorodne produkty mrożone) czy z windą. Pojazd przygotowuje się również pod względem wizualnym. Niektóre wypożyczalnie oferują możliwość przemalowania go na kolory firmowe firmy wypożyczającej, a także umieszczenia nań napisów: nazw, numerów telefonów, haseł reklamowych. Dostosowując się do potrzeb rynku, wypożyczalnie wyrażają zgodę na wyjazdy zagraniczne, a także zapewniają szereg dodatków ”“ bezpłatną nawigację, CB radio, a niekiedy nawet możliwość wynajmu pojazdu z kierowcą.

W jakich sytuacjach klienci wypożyczają samochody dostawcze?


  • okazjonalnie, na jedną dobę, gdy firma musi przewieźć pewien ładunek, a nie robi tego regularnie;
  • w trakcie awarii firmowych samochodów;
  • do wyjazdu za granicę „pewniejszym” niż własne, dobrze wyposażonym autem;
  • systematycznie, gdyż koszty wypożyczenia są niższe niż zakupu, eksploatacji i serwisu własnego samochodu.

Warto przy tym pamiętać, iż wynajem samochodu różni się od leasingu ”“ ten drugi nie przewiduje bowiem usług flotowych. Wypożyczenie samochodu dostawczego natomiast wiąże się z zarządzaniem, obsługą serwisową, ubezpieczeniem, administracją szkodowości, pojazdem następczym i wieloma innymi udogodnieniami dla klienta.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników