Lampa wisząca - jak dopasować model do pomieszczenia

Lampa wisząca - jak dopasować model do pomieszczenia

Oświetlenie pomieszczenia pełni nie tylko rolę praktyczną, ale także dekoracyjną. Istotne jest to, jak rozmieścimy lampy, jaką barwę będzie miało emitowane przez nie światło. Ważny dla aranżacji wnętrza jest również sam wygląd lampy. Zobacz, czym kierować się, wybierając oświetlenie do mieszkania.

Gdzie sprawdzi się lampa wisząca?

Lampa sufitowa to zazwyczaj podstawowe oświetlenie pomieszczenia. Uzupełnione może być poprzez dodatkowe kinkiety, lampy stołowe i biurkowe, czy też lampy stojące. Zazwyczaj to jednak lampę wiszącą włączamy jako pierwszą po wejściu do pomieszczenia - kolejne punkty świetlne pełnią rolę doświetlającą wybrane strefy lub nawet wyłącznie dekoracyjną. Lampa sufitowa to zatem rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu: od przedpokoju, przez kuchnię i łazienkę, aż po salon. Oczywiście, w każdym pomieszczeniu lampa powinna być dopasowana do stylu aranżacji. Musi spełniać także wymogi związane ze specyfiką pomieszczenia, na przykład w łazience powinniśmy zamontować model przeznaczony do użytkowania w warunkach podniesionej wilgotności (różne rodzaje lamp sufitowych znajdziesz na stronie http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/lampy-oswietlenie/oprawy-scienne-i-sufitowe/lampy-wiszace.html).

Jak wybrać lampę do salonu?

Lampa sufitowa w salonie pełnić może rolę zarówno praktyczną, jak i ozdobną. Aby dobrze prezentowała się w tym reprezentacyjnym wnętrzu, warto zwrócić uwagę na jej styl. Powinien on wpisywać się w aranżację pomieszczenia. Tradycyjne żyrandole sprawdzą się w salonach urządzonych w stylu retro, stylizowanych oraz klasycznych. Jeśli nasz dom zaaranżowany jest w stylu rustykalnym, możemy rozważyć zamontowanie żyrandola z dodatkowym miejscem na świeczki; efektownie wyglądać będzie też lampa z elementami drewnianymi. Bardzo urokliwe są lampy witrażowe. Jeśli zdecydowaliśmy się na model bardzo kolorowy, warto połączyć go z wnętrzem jednolitym, utrzymanym w stonowanych barwach. Nowoczesne aranżacje dobrze wyglądają w połączeniu z lampami ze szkła, stali bądź aluminium. Proste, geometryczne kształty i minimalistyczne dekoracje to motywy przewodnie stylu nowoczesnego.

Oświetlenie kuchni i jadalni

Lampa wisząca to niezbędny element wyposażenia kuchni oraz jadalni. Niezależnie od tego, czy jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, czy jedynie strefą wydzieloną w obrębie salonu lub kuchni, warto podkreślić jej szczególny charakter. Możemy tego dokonać, decydując się na umieszczenie osobnego oświetlenia nad stołem jadalnym. Efektowny i praktyczny będzie żyrandol zawieszony stosunkowo nisko, choć warto zwrócić uwagę na to, aby nikt z domowników czy gości nie uderzał o niego głową, sięgając po półmiski. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzić się może natomiast plafon, zlokalizowany nad strefą jadalną. Lampa sufitowa w kuchni jest bardzo ważna, choć jeśli występuje samodzielnie, nie zapewni wystarczającego komfortu. Istotne jest doświetlenie poszczególnych stref, w których wykonujemy precyzyjne prace: gotujemy, kroimy, przygotowujemy posiłek. Osobne oświetlenie zyskać powinny zatem blat oraz kuchenka.

Wybierając lampę wiszącą, warto dostosować ją pod względem stylu do wnętrza, pamiętając jednocześnie, że pełni ona również funkcje praktyczne, musi zatem odpowiednio oświetlać pomieszczenie. A jeśli wybierasz kinkiet upewnij się, że dopasowujesz je do odpowiedniego miejsca: http://cafepineska.pl/kinkiety-ktorych-miejscach-je-zamocowac/Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników