Mieszkanie dla młodych

Mieszkanie dla młodych

Projekty wspomagające młodych ludzi w ich życiowym starcie są zjawiskiem niezwykle pomocnym. Cieszy zatem fakt, iż w pomoc taką angażuje się także państwo. Jednym z tego typu projektów jest program o nazwie "Mieszkanie dla młodych". Jego celem jest pomoc finansowa tym wszystkim młodym rodzinom, które chcą zainwestować we własne cztery kąty. W jego ramach można uzyskać współfinansowanie tak zwanego wkładu własnego przy budowie domu tudzież zakupie mieszkania. W projekcie tym brać mogą udział osoby do 35 roku życia.

Mieszkanie dla młodych - budowa domu

Choć sama nazwa tego rządowego programu odnosi się konkretnie do mieszkania, to w jego ramach można także współfinansować budowę własnego domu jednorodzinnego. W założeniach pomysłodawców tej inicjatywy wspierającej młodych ludzi, dofinansowywane mają być projekty domów praktycznych, energooszczędnych oraz tanich w budowie. Z tego względu o wsparcie finansowe ze strony państwa można liczyć jedynie w przypadku domów o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 100 lub 110 metrów kwadratowych. Mowa tu o powierzchni, do której nie zalicza się pralni, kotłowni, strychu, piwnic oraz ewentualnego garażu.

Dom, o dofinansowanie którego można ubiegać się w ramach programu "Mieszkanie dla młodych" powinien być budynkiem funkcjonalnym oraz praktycznie zaprojektowanym. Często są to domy jednorodzinne parterowe, choć zdarzają się również takie z użytkowym poddaszem lub drugim piętrem. Mogą to być także popularne "bliźniaki" tudzież domy szeregowe. Kryteria szczegółowe związane z projektami domów uzależnione są od wielu czynników. Liczy się przede wszystkim powierzchnia domu, ale także między innymi liczba członków rodziny, która ubiega się o dofinansowanie.

Jaka metoda budowy domu?

Budowa domu w ramach programu "Mieszkanie dla młodych" systemem gospodarczym posiada zarówno swoje wady jak i zalety. Osoby, które decydują się na ten sposób (który ogranicza się jedynie do zwrotu części podatku VAT za zakup materiałów budowlanych) dostają dużo niższe pieniądze, niż pozostali beneficjenci programu. Ci pierwsi liczyć mogą jedynie na około kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inne osoby zaś, które korzystają z programu kupując budynek mieszkalny od dewelopera, mogą otrzymać dużo wyższą transzę finansową.

Warto jednak zauważyć, iż metoda gospodarcza ma także swoje, i to niemałe, zalety. Nie ogranicza ona bowiem wyboru miejsca, gdzie chce się zbudować dom. Kupując mieszkanie lub dom od dewelopera trudno liczyć raczej na lokalizację inną niż w jakimś większym mieście. To spore ograniczenie, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Nie sposób nie zauważyć także, iż budowa domu jednorodzinnego systemem gospodarczym to również spora oszczędność. Wynajmując bowiem firmę wykonawczą to zakupu materiałów gospodarczych oraz ich dostarczenie na plac budowy trzeba nastawić się na dodatkowe koszty. Kiedy przyszli właściciele domu, który powstaje przejmują część obowiązków i angażują się w powstawanie domu, można wówczas liczyć na spore oszczędności.

Kto może się ubiegać?

Beneficjenci programu nie mogą przekraczać wieku 35 lat. To pierwsze z kryteriów, które należy mieć na uwadze. Osoby te nie mogą być także na przykład właścicielem lub współwłaścicielem jakiegoś mieszkania lub innego budynku mieszkalnego. Dotyczy to zarówno teraźniejszości, jak i przeszłości. Co ciekawe, warunki programu nie określają limitu zarobków oraz stanu cywilnego ewentualnych swych beneficjentów. Jest to zatem program dla wszystkich młodych osób.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników