Na czym polega wynajem i pooling palet

Na czym polega wynajem i pooling palet

Firmy, które nie używają palet w codziennej produkcji, coraz częściej decydują się na ich wynajęcie. W tradycyjnym modelu sprzedażowym przedsiębiorca kupuje palety, które są wysyłane wraz z towarem do odbiorcy, a następnie ”“ w zależności od wewnętrznych ustaleń ”“ zwracane bądź rozliczane w inny sposób (odsprzedaż, wymiana, rzadziej ”“ wliczenie w cenę towaru).

Logistycy, chcąc ułatwić wymianę palet, posługują się rozwiązaniami standardowymi, np. paletami EUR o ściśle określonych cechach i właściwościach fizycznych. Skutkiem tego procedura zarządzania paletami wydaje się nieco łatwiejsza i generuje niższe koszta ”“ zarówno naprawy i konserwacji, jak i magazynowania.

W wypadku poolu paletowego (otwartego ”“ opartego na paletach EUR lub zamkniętego ”“ operującego na paletach niestandardowych) właścicielem palet jest operator, a użytkownik jedynie je wynajmuje. Palety są dostarczane w określonym miejscu i czasie, a później nadawane do klienta wraz z towarem. W tym samym czasie operator poolu uzyskuje informacje o nadaniu palety i planowanym czasem odbioru, zwalniając z   tej czynności najemcę. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wyboru palet o niestandardowych rozmiarach, których jakość jest potwierdzona przez kartę ECR. W przypadku intensyfikacji działań sprzedażowych przedsiębiorstwo ma możliwość odkupienia sald paletowych po preferencyjnych cenach uwzględniających wcześniejszy okres eksploatacji.

W 2013 jedna z wiodących firm zajmująca się poolingiem palet przeprowadziła badanie satysfakcji Klientów. Dzięki przeprowadzonemu badaniu udało się otrzymać informacje dotyczące realizacji zamówień, dostaw i odbioru palet, jakości nośników. Sprawdzono także poziom satysfakcji z obsługi klienta i współpracy z zespołem obsługującym wynajem. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że ponad 80% newralgicznym elementem łańcucha dostaw jest ochrona środowiska. 82% ankietowanych uważa, że ważna jest terminowość i dostawa palet na czas. Taka sama ilość respondentów za kluczowe uznała jakość dostarczanych palet. 84% i 85% przypisano odpowiednio dla procesu zamawiania i dostępności palet. Najwięcej, bo 86% Klientów wskazuje jednak na obsługę klienta, jako najważniejszy element, który biorą pod uwagę podczas wyboru dostawcy palet.

Jak się okazuje przejście z tradycyjnego modelu zakupu na wynajem palet powoduje zmianę układu finansów przedsiębiorstwa, które nie musi inwestować w środki trwałe wymuszające ponoszenie dodatkowych kosztów m.in. nakłady na naprawę i konserwację, segregację i administrację palet czy też odzyskiwanie pustych opakowań od odbiorców. Pomimo że trudno uchwycić jednostkowy koszt wynajmu jednej palety, łączne koszty gospodarki paletowej pozostają na zadowalającym poziomie, o czym świadczy rosnąca liczba firm zainteresowanych takimi rozwiązaniami.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników