Projekt domu od A do Z

Projekt domu od A do Z

Projekt domu to ogólne pojęcie, którym potocznie nazywa się dwuczęściowy projekt budowlany domu. Zestaw dokumentów – projekt architektoniczno-budowlany i koncepcja zagospodarowania terenu musi zostać złożony we właściwym urzędzie, by budowa domu mogła dojść do skutku. Obowiązkowo każdy papier powinien zawierać opisy i rysunki. Co jeszcze powinien uwzględniać projekt architektoniczno-budowlany, by nic nas nie zaskoczyło w trakcie prac?

Kto powinien wykonać projekt mieszkania?

Dokumenty skierowane do urzędu, które dotyczą budowy różnych obiektów wykonują specjalizujące się w tym osoby, które ukończyły właściwe studia i są przygotowane do tego typu pracy. Dlaczego? Bo postawiony dom musi być bezpieczny i solidny, a do tego potrzeba wiedzy, między innymi z zakresu fizyki i geologii, i doświadczenia. Skrupulatność, dokładność i drobiazgowość projektanta wychodzi na plus przy późniejszej realizacji planów. Jeśli masz bardzo sprecyzowaną wizję swojego domu, możesz podzielić się nią z projektantem. Ten doradzi, które koncepcje mogą być zrealizowane od razu, a które wymagają modyfikacji.

 

 

Co powinien zawierać projekt mieszkania?

Kompletny dokument musi uwzględniać rzuty wszystkich poziomów mieszkania, czyli piwnicy, fundamentów, pięter i dachu łącznie z przekrojami poprowadzonymi w charakterystycznych miejscach, zwykle przez schody na wysokości 1 – 1,5 m. Ponadto w papierach powinny znaleźć się rysunki techniczne konstrukcji i instalacji wewnętrznych z niezbędnymi symbolami oraz szczegółowe dane wyrażone w liczbach, jak powierzchnia netto całego obiektu, poszczególnych pomieszczeń czy kubatury ogrzewanej i nieogrzewanej.

 

Jakie pomieszczenia powinny znaleźć się w projekcie?

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez kuchni czy łazienki. Te pomieszczenia są niezbędne, by dom był funkcjonalny i praktyczny, i w ogóle mógł nazywać się domem mieszkalnym. W projekcie nie może również zabraknąć przestrzeni do codziennego funkcjonowania, takich jak salon, pokoje dzienne czy pokoje dziecięce, stref do spokojnej nauki i pracy, czyli biura czy gabinetu domowego oraz miejsca zupełnie intymnego, w którym można wieczorami zaszyć się i odpocząć od codzienności, jak sypialnia.

 

Na co jeszcze znajdzie się miejsce w domu?

Jeśli do dyspozycji mamy średniej wielkości powierzchnię, powiedzmy do 100-150 metrów kwadratowych to możemy pozwolić sobie na zaadaptowanie niewielkiego pomieszczenia na spiżarnię czy garderobę. Pomieszczenie gospodarcze, pralnia, suszarnia, siłownia i pokój bilardowy to miejsca, których nie może zabraknąć w dużych i przestronnych domach, sięgających 200 czy 250 metrów kwadratowych. A w jeszcze większych budynkach można już tylko mnożyć pomysły na ciekawe aranżacje poszczególnych pokoi gościnnych.

 

 

Co musi zawierać część opisowa projektu domu?

Jedno z najważniejszych miejsc w dokumentacji obiektu zajmuje część opisowa projektu architektonicznego. W niej zawarte są objaśnienia dotyczące posadowienia budynku, czyli struktury i jakości podłoża, na którym powstaną fundamenty, charakterystyka energetyczna obiektu oraz zastosowanych materiałów i systemów instalacji.

Warto zwrócić szczególną uwagę na informacje zawarte w tej części, bowiem każda zmiana wiąże się z poniesieniem kosztów. Przed wyborem właściwego materiału izolacyjnego na połać dachową czy elewacje trzeba przejrzeć kilka różnych wariantów, by wybrać optymalny do naszych potrzeb.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników