Skuteczne i dekoracyjne oświetlenie salonu - odkrywamy jego sekrety

Skuteczne i dekoracyjne oświetlenie salonu - odkrywamy jego sekrety

Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu, w którym najczęściej spędzamy sporo czasu każdego dnia. Warto więc zadbać o to, aby znajdujące się w nim oświetlenie jak najlepiej spełniało swoją rolę i było idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Sprawdźmy, ja je zorganizować!

Oświetlenie nad stołem w salonie

W nowoczesnych wnętrzach bardzo często łączy się salon z jadalnią – zwłaszcza wtedy, gdy jest to salon przechodzący w aneks kuchenny. W tej sytuacji warto podkreślić odrębność kącika jadalnianego poprzez wykończenie go osobnym oświetleniem. W tej roli najlepiej sprawdzi się lampa wisząca – najlepiej taka opuszczona nieco niżej tak, aby zwisała nieco powyżej głowami osób siedzących przy stole. Aby nadać jej jeszcze bardziej nietuzinkowy charakter, możesz wyposażyć ją w dekoracyjną żarówkę – taką, która posiada ciekawie ukształtowane uzwojenie wewnętrzne.

skuteczne-i-dekoracyjne-oswietlenie-salonu-–-odkrywamy-jego-sekrety2.jpg

Lampa przy telewizorze – czy jest potrzebna?

Wydawać by się mogło, że oglądanie telewizji przy zgaszonym świetle jest komfortowe dla oczu, gdyż wszystko widzimy dokładniej. W rzeczywistości nie jest to jednak najkorzystniejsza sytuacja dla naszego wzroku – kontrast pomiędzy jasnym i ciemnym otoczeniem szybko zmęczy nasze oczy. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy zainstalować lampę stojącą, która będzie emitować światło na ścianę za telewizorem – ale nie bezpośrednio na ekran ani nie z boku telewizora. Dzięki temu wieczorne oglądanie telewizji stanie się znacznie przyjemniejsze!

Jaka lampa przy kanapie?

Kanapa to zazwyczaj centralny punkt pokoju dziennego, na którym sadzamy gości lub też spędzamy wolny czas oglądając telewizję. Warto zadbać o to, aby stworzyć przy niej wielowymiarowe oświetlenie. Najlepiej, aby oświetlała ją lampa centralna pomieszczenia, czyli np. wiszący model umieszczony w środkowej części sufitu. Najlepiej jednak uzupełnić ją nowoczesną, stojącą lampą umieszczoną tuż za kanapą lub przy jej boku – w ten sposób zbudujemy odpowiedni klimat np. na wieczorny maraton filmowy czy czytanie książki.

Czy kinkiet w salonie to dobry pomysł?

Kinkiet to lampa, która świetnie się sprawdzi w każdym pomieszczeniu – warto też wkomponować go w wystrój pokoju dziennego. Jeśli wydzieliliśmy w nim kącik do pracy z biurkiem i komputerem, możemy zainstalować kinkiet nad nim. Najlepiej, aby był to model z regulowanym wysunięciem od ściany – dzięki temu łatwo dopasujemy go tak, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę. Kinkiet można także umieścić na dłuższej ścianie pomieszczenia. Zapalając go, zyskamy lekko przytłumiona światło, które nie zaburzy tajemniczej atmosfery w pomieszczeniu, a jednocześnie umożliwi nam bezpieczne wyjście z niego bez chodzenia po omacku.

Odpowiednio dobrany kinkiet sprawdzi się również w roli oświetlenia telewizora. Trzeba jedynie wybrać taki model, który będzie emitować światło za ekranem w taki sposób, by nie odbijało się od niego. W ten sposób sprawimy, że oglądanie telewizji po zmroku stanie się mniej męczące dla wzroku.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników