Instalacja wodna - wszystko co powinieneś wiedzieć budując dom

Instalacja wodna - wszystko co powinieneś wiedzieć budując dom

Wykonanie instalacji wodnej w domu najlepiej powierzyć specjaliście. Co prawda do prowadzenia przewodów nie trzeba mieć żadnych uprawnień, jednak podstawowa wiedza jest niezbędna, by wszystko prawidłowo połączyć. Dlatego najlepiej skorzystać z usług doświadczonej firmy hydraulicznej. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet jeśli to wynajęta ekipa zajmie się realizacją wszystkich prac, warto orientować się w temacie.

Materiały

 

Do budowy instalacji wodnej używa się rur z tworzyw sztucznych lub miedzianych o średnicy 15-32 mm. Produkty z tworzyw sztucznych są lekkie, tanie, łatwe w obróbce i montażu, poza tym nie korodują. Niestety ich wytrzymałość na działanie wysokiej temperatury jest zdecydowanie niższa niż metalowych. Do tego są mniej trwałe. Natomiast rury miedziane doskonale znoszą wysoką temperaturę, nie rdzewieją, nie zachodzą kamieniem, więc przez cały czas zachowują wysoką przepustowość. Charakteryzują się także długą żywotnością i nie dopuszczają do rozwoju w instalacji bakterii. Są jednak drogie i wymagają izolacji, co podwyższa koszty wykonawcze. Całą sieć wykonuje się z jednego rodzaju materiału.

 

Prowadzenie rur

 

nyple-hydrauliczne.jpg

Przewody instalacji wodnej układa się w ścianach (natynkowo lub ukrywa w bruzdach ściennych) oraz w podłodze, w warstwie wylewki. Zabezpiecza się je przez umieszczenie w peszlach, osłonięcie tulejami i warstwą termoizolacyjną. Rury doprowadza się do każdego pomieszczenia, w którym potrzebna jest woda, jak najkrótszą drogą, unikając załamań czy skosów. Zawsze układa się je równolegle lub prostopadle, a chcąc zmienić kierunek nitki, stosuje się specjalne złączki bądź kształtki np. nyple hydrauliczne (nyple zwykłe, do lutowania oraz nyple redukcyjne), mufy, kolanka itp.

 

Rury instalacji wodnej zawsze kładzie się pod instalacją gazową i elektryczną, z kolei przewód z ciepłą wodą biegnie nad tym z zimną. Każdy z nich doprowadza się do miejsca, skąd pobierana będzie woda, pamiętając o zachowaniu odpowiednich wysokości. Przewód prowadzący do:

umywalki umieszcza się na wysokości 50-60 cm, do wanny na wysokości 60 cm, do prysznica na wysokości 110-130 cm, do spłuczki na wysokości 70-80 cm, do baterii ściennej na wysokość 10-18 cm nad wanną i 25-35 cm nad umywalką.

 

Podgrzewanie wody

 

Na projekt instalacji wodnej wpływa sposób podgrzewania wody. W przypadku ogrzewania wody podgrzewaczami znajdującymi się tuż przy bateriach, od przyłącza prowadzi się jeden przewód z zimną wodą i bezpośrednio do niego przyłącza punkty poboru wody. Jeżeli jednak podgrzewanie wody następuje w systemie centralnego ogrzewania, konieczne staje się poprowadzenie do miejsc czerpania wody dwóch przewodów: z zimną i równolegle do niego z ciepłą wodą. Czasem też wykonuje się przewód cyrkulacyjny do najdalszego punktu poboru.

 

Dwa systemy rozprowadzania wody

 

Na koniec warto wspomnieć, że wodę rozprowadza się po budynku jednym z dwóch systemów: trójnikowym i rozdzielaczowym. W układzie trójnikowym przewody ułożone są szeregowo, zatem od przewodu poziomego, podłączonego do pionu, wychodzą podejścia do punktów poboru (łączy się je z przewodem trójnikami). Natomiast w systemie rozdzielaczowym przewód główny prowadzi się najpierw do rozdzielacza, a później od niego kolejne przewody do miejsc poboru wody. W budynkach o wielu kondygnacjach rozdzielacz montuje się na każdym piętrze.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników