Czy długoterminowy wynajem pojazdów to dobre rozwiązanie dla firm?

Czy długoterminowy wynajem pojazdów to dobre rozwiązanie dla firm?

Usługa   długoterminowego wynajmu pojazdów cieszy się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców, którzy nie chcą angażować kapitału w tego rodzaju środki trwałe i zdają sobie sprawę, że nabycie samochodu nie powinno być celem priorytetowym dla firmy.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani, która forma finansowania jest lepsza ”“ bezpośredni zakup czy dzierżawa ”“ warto mieć na uwadze, że auto firmowe zazwyczaj dość szybko się zużywa, a po okresie leasingu jego użyteczność mocno spada. Psujące się auto jest   poważnym ciężarem dla firmy, gdyż wraz z upływem czasu coraz ciężej znaleźć na niego kupca.

To może wynajem?

Odpowiedzią na te wszystkie problemy wydaje się długoterminowa dzierżawa, która zakłada, że po upływie okresu umownego samochód wraca do finansującego. Najemca ma oczywiście możliwość wykupu pojazdu, niemniej wiąże się to z wysokimi kosztami, gdyż w czasie wynajmu przedsiębiorca spłaca wyłącznie zużycie pojazdu ”“ spłata kapitału następuje zatem do wartości rynkowej finansowanego przedmiotu, którą szacuje się, że ten osiągnie po upływie umowy.

W wyliczeniach brany jest pod uwagę także przebieg, zatem ryzyko wartości końcowej pozostaje po stronie finansującego. Dzięki ustaleniu maksymalnych wartości przebiegu finansujący może określić budżet serwisowy obejmujące okresowe przeglądy, wymianę zużytych elementów etc. Firma zajmująca się wypożyczaniem aut daje możliwość rozłożenia kosztów na z góry określone miesięczne raty; w czynszu zawarte są ponadto koszty ubezpieczenia z pełną likwidacją szkód, pakietem pomocowym oraz autami zastępczymi na wypadek poważniejszej awarii. Niekiedy w miesięcznej racie zostaje uwzględniona zaliczka na paliwo, co znacznie usprawnia budżetowanie kosztów generowanych przez firmową flotę. Wynajmując auto, mamy zatem pewność, że niezależnie od zdarzeń losowych otrzymamy samochód zastępczy, za który nie będziemy musieli dodatkowo płacić. To bardzo istotna kwestia dla każdego przedsiębiorcy, który nie może pozwolić sobie na zaburzenie rytmu prac.

Na tym oszczędności się nie kończą. Bardzo istotna jest również redukcja kosztów administracyjnych i kosztów księgowości, a także możliwość dostosowania parametrów kontraktu do nowej sytuacji jeszcze w trakcie jego trwania, np. zwiększenie przebiegu czy skrócenie czasu najmu. Podobnych opcjonalności nie oferują inne znane formy finansowania.

Zmniejszenie ryzyka, uproszczenia administracyjne oraz przyjazne formy finansowania (przedsiębiorca nie musi angażować własnych środków) sprawiają, że długoterminowa dzierżawa jest coraz częściej wybierana przez firmy z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw ”“ na wzór naszych zachodnich sąsiadów.

Rynek wynajmu aut stale się rozwija i oferuje rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników