Lampy wyładowcze - czym się charakteryzują i gdzie się je stosuje

Lampy wyładowcze - czym się charakteryzują i gdzie się je stosuje

Światło słoneczne odgrywa istotną rolę w życiu człowieka, bowiem naturalnie wyznacza rytm pracy i snu. Równie ważne jest oświetlenie zewnętrzne i to znajdujące się w mieszkaniu. Jego zadaniem jest uzupełnienie naturalnego światła. Mało kto wie, ale poza tradycyjnymi żarówkami i nowoczesnymi lampami LED, na rynku dostępne są również lampy sodowe. Do czego wykorzystuje się wszystkie trzy źródła energii elektrycznej i czym się różnią od siebie?

Podział elektrycznych źródeł światła

Jeszcze do niedawna powszechnie stosowane żarówki wypierane są przez nowoczesne i energooszczędne lampy LED. Do alternatywnej grupy elektrycznych źródeł światła zalicza się także lampy sodowe, powszechnie stosowane do oświetlenia dróg, ulic, budynków oraz roślin ogrodowych. Klasyczne żarówki przeznaczone są do mocowania w oprawach wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Są tanie w zakupie, ale znacznie mniej wytrzymałe od lamp ledowych. Dodatkowo są wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie, dlatego nie poleca się ich używać w pomieszczeniach o zwiększonym ruchu, np. w łazienkach, na przedpokojach czy w kuchni. Na rynku dostępne są żarówki halogenowe, próżniowe i gazowe. Nie należą one jednak do produktów energooszczędnych. Kolejną grupę stanowią wspomniane wcześniej diody LED. Te charakteryzują się długą żywotnością, wytrzymałością na częste włączania i nie pobierają tyle energii elektrycznej, co żarówki klasyczne.

lampy-wyladowcze-–-czym-sie-charakteryzuja-i-gdzie-sie-je-stosuje2.jpg

Rodzaje lamp wyładowczych

Do elektrycznych źródeł światła zalicza się również lampy wyładowcze. To lampy, które świecą dzięki wyładowaniom elektrycznym w oparach metali bądź gazów znajdujących się w szklanej bańce. Każda taka lampa musi posiadać specjalne urządzenia stabilizujące i zapłonowe. Lampy wyładowcze dzieli się na wysokoprężne i niskoprężne ze względu na ciśnienie gazu wewnątrz szkła. Do najczęściej spotykanych należą lampy sodowe, ksenonowe, rtęciowe i indukcyjne. Ich zastosowanie jest różne, a wszystko zależy od bezpieczeństwa ich stosowania, rodzaju emitowanego światła czy wytrzymałości.

Gdzie stosuje się lampy wyładowcze?

Ze względu na wysoką wytrzymałość i skuteczność świetlną, a jednocześnie niską wrażliwość na wahania temperatury czy nagłe zmiany warunków atmosferycznych, różne rodzaje lamp wyładowczych stosuje się do oświetlania obiektów zewnętrznych i wielkopowierzchniowych budynków wewnątrz. Ulice, parkingi, skrzyżowania, przejścia dla pieszych, dworce kolejowe i perony najczęściej oświetlane są przez lampy sodowe o ciepłej żółtej barwie. Ze względu na szkodliwość gazu nie stosuje się ich w domach. Po lampy ksenonowe chętnie sięgają zmotoryzowani, a pozostałe rodzaje lamp wyładowczych wykorzystuje się do oświetlenia wielkoformatowych reklam, obiektów sportowych, centrów handlowych, obiektów przemysłowych, fasad budynków czy hoteli.

Jakie są wady nisko i wysokoprężnych lamp sodowych?

Powszechnie stosowane lampy uliczne, czyli lampy sodowe dają ciepłe żółte światło, które niestety mocno zniekształca naturalne barwy otoczenia. Kolor światła, które emituje znacznie odbiega od tego naturalnego dziennego światła pochodzącego od słońca. Praktycznie nie ma możliwość używania lamp sodowych bez statecznika i układu zapłonowego, które dbają o jakość i siłę wyładowania elektrycznego wewnątrz bańki. Niestety lampy sodowe są również bardzo czułe i wrażliwe na szybkie zmiany napięcia zasilającego, podobnie jak klasyczne żarówki.

Zanim wybierzesz odpowiedni rodzaj lampy, sprawdź, jaki obszar zastosowania zaleca producent. Nie wszystkie źródła światła nadają się do mieszkania.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników