Rynek nieruchomości w Polsce w 2019 roku

Rynek nieruchomości w Polsce w 2019 roku

Jak podają statystyki, bezpowrotnie minął okres wielkiego boomu na polskim rynku mieszkaniowym. Już w 2018 roku coraz większy i systematyczny wzrost cen nieruchomości stopniowo hamował klientów przed kupnem mieszkań, a samych deweloperów przed beztroskimi inwestycjami w coraz to nowsze budowy. Dlatego czego można się spodziewać w bieżącym 2019 roku?

Ceny w górę

Wiele osób uważa, że ceny mieszkań w pierwszym kwartale 2019 roku dalej będą szły w górę, ale z dużym prawdopodobieństwem ustabilizowania się w połowie roku. Zdania jednak są podzielone, jeśli chodzi, jak bardzo ceny za metr kwadratowy będą wysokie. Dla wszystkich tych, którzy planują w tym roku zainwestować w tego typu nieruchomości, dobrą wiadomością będzie to, ze wzrost cenowy prawdopodobnie nie będzie znacząco duży. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że mieszkania w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach dalej będą poza zasięgiem zwykłego Kowalskiego. Jednak na ogół rzecz biorąc, ceny nie powinny bardzo różnic się od tych z 2018 roku.

Szanse i zagrożenie na rynku deweloperskim w Polsce

Pomimo ze w ostatnich latach coraz więcej widocznych jest inwestycji deweloperskich, Polacy w dalszym ciągu wykazują się bardzo dużymi potrzebami mieszkaniowymi. Dzięki stałej i niskiej stopie procentowej, które według komentatorów nie powinny zmienić się aż do 2020, ograniczenie popytu jak na razie nie jest przewidywane. Mimo tego aplikując o kredyt hipoteczny, warto poważnie zastanowić się, czy oprocentowanie zmienne pożyczki będzie najlepszym wyborem.


Według GUS w 2018 roku oddano więcej mieszkań do użytkowania niż rok wcześniej. Tak samo ma się to do znacząco dużej ilości pozwoleń na budowę i rozpoczęcie coraz to nowszych inwestycji. Jednak gdy porównamy ostatnie kwartały 2018 roku, okazuje się, że branża budowlana wyhamowuje, co oznacza stabilizację podaży w 2019 roku. Według ekspertów w optymistycznych prognozach rok 2019 będzie charakteryzował się większą podażą. Za to tańsze nieruchomości możemy wyczekiwać najwcześniej w 2020 roku.

Podsumowując

Polska porównując z innymi krajami europejskimi, dalej jest na końcu jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe. W 2019 roku sprzedaż mieszkań będzie spadkowa, a hamować ją będzie widoczny wzrost cen i mniejsza podaż nowych mieszkań. Równocześnie zdolność nabywcza klientów może nie być tak duża jak kilka lat temu

A ty jakie masz odczucia dotyczące rynku nieruchomości w Polsce w roku 2019?Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników