Urządzasz mieszkanie na wynajem? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Urządzasz mieszkanie na wynajem? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Kupiłeś mieszkanie, które zamierzasz urządzić na wynajem? Przeprowadzasz się do nowego domu, a stary zostawiasz, by dostarczał Ci dodatkowego dochodu? Przekonaj się, jakie rozwiązania są właściwe dla mieszkania, w którym będą żyć nieznane sobie osoby, np. studenci. Skorzystaj z naszego poradnika, by znaleźć chętnych do wynajmu szybko i mieć podstawę do wyższej stawki za pokój.

Rozwiązania do kuchni w mieszkaniu na wynajem

Zacznijmy od kuchni, czyli jednego z pomieszczeń, które Twoi przyszli lokatorzy będą współdzielić. Aby była atrakcyjna w oczach oglądających, musi odznaczać się nowoczesnymi rozwiązaniami i zapewniać odpowiednią dawkę prywatności.

Dobrym wyborem do kuchni w wynajmowanym mieszkaniu jest duża lodówka podzielona na co najmniej trzy półki – każdy wynajmujący powinien mieć własną. Jeśli posiadasz większe mieszkanie czy apartament i chcesz przyjąć sporą grupę osób, postaw na lodówkę typu side-by-side. Nie będzie problemu, kiedy kilka osób postanowi przygotować sobie coś do jedzenia w tym samym czasie. Aby nie przeszkadzały im zapachy potraw współlokatorów, nad kuchenką koniecznie zamontuj pochłaniacz kuchenny.

Jaka łazienka do wynajmowanego mieszkania?

Centralnym punktem łazienki w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem powinien być wygodny prysznic. Nie wiesz, jakiej postury i wzrostu będą osoby, którym wynajmiesz pokój, dlatego kabina musi cechować się przestronnością. Wanna jest znacząco gorszym pomysłem, z racji iż nieznajome osoby mogą brzydzić się myć po sobie. Na ścianach warto zamontować półki i półeczki, aby lokatorzy mogli ustawiać swoje rzeczy bez obawy, że ktoś się pomyli i wykorzysta ich żel czy szampon.

Pisuar nie jest konieczny w mieszkaniu na wynajem. Przydać się za to może bidet. Jeżeli dysponujesz przestronną łazienką, zamontuj go. Wyznacz też miejsce dla pralki. Nie musi być duża, bo i tak każdy lokator będzie robił pranie osobno.

Czy montować system kamer w mieszkaniu na wynajem?

Nowoczesne systemy monitorowania mieszkania są bardzo dyskretne, można je łatwo ukryć. Czujniki ruchu czy dźwięku na bieżąco przekazują dane na smartfon osoby, która zarządza systemem. Tylko czy to aby na pewno dobre rozwiązanie?

Nic dziwnego, że chcesz pilnować swojej własności. Pamiętaj jednak, że obserwowanie czy nagrywanie osób bez ich wiedzy i zgody nie jest legalne. Masz prawo oglądać mieszkanie, szczególnie na początku, gdy jeszcze nie masz zaufania do lokatorów, ale rób to oficjalnie. Odwiedzaj ich, pukając lub dzwoniąc do drzwi. Postaw się w ich sytuacji. Na pewno nie chciałbyś, aby ktoś ingerował w Twoją prywatność.

O czym jeszcze pamiętać, urządzając mieszkanie na wynajem?

Nie kupuj drogich mebli, by wyposażyć mieszkanie. Wystarczą podstawowe, nawet ze sklejki. Nie musisz też kompletować zestawu. Wystarczy łóżko, szafa na ubrania i biurko. Jeśli wynajmujący będą chcieli, sami coś dokupią i zaaranżują pokój po swojemu. Już na wstępie ustalcie, na jak dużą ingerencję im pozwalasz. Czy mogą wiercić w ścianie? Wyrzucić zastany mebel lub go przemalować? Wymienić lampę?

Pamiętaj, że jeśli zgodzisz się na wyrzucenie starych mebli, a lokatorzy kupią nowe, przy wyprowadzce je zabiorą. Wówczas kolejny lokator zostanie pusty pokój. By temu zapobiec, lepiej udostępnić wynajmującym piwnicę lub przenieść niechciane meble na czas wynajmu gdzieś indziej.Zobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników