Sprzedaż domu - bezpośrednio czy przez pośrednika?

Sprzedaż domu - bezpośrednio czy przez pośrednika?

Sprzedaż domu do najłatwiejszych nie należy. Obecny rynek nieruchomości oraz oczekiwania klientów sprawiają, że spieniężenie domu trwa bardzo długo i często kończy się drastycznym spadkiem ceny wyjściowej. Pomocne może okazać się skorzystanie z usług agencji nieruchomości, która specjalizuje się w szybkim i umiejętnym handlowaniu budynkami.

Oczywiste jest, że za pomoc agencji w sprzedaży domu, należy jej się odpowiednia prowizja. Nie jest to jednak zbyt wygórowany wydatek, mając na uwadze, jak bardzo pomocne może okazać się pośrednictwo odpowiedniej firmy. Co oferują agencje nieruchomości swoim klientom podczas procesu sprzedaży domu?

Wycena domu

Podczas samodzielnej sprzedaży domu, bardzo często właściciele zawyżają jego cenę, co skutecznie zniechęca kupców do dokonania transakcji. Wykwalifikowany pośrednik, zanim zabierze się do sporządzenia oferty sprzedaży, dokona wiarygodnej i uczciwej wyceny nieruchomości, a to pozwoli sprawnie i szybko znaleźć dla niej kupca. Agencje nie zaniżą cen domu, by móc sprzedać go jak najprędzej. One również liczą na wysoki zysk związany ze swoją działalnością, a ten uwarunkowany jest przecież od ostatecznej ceny sprzedanego domu.

Profesjonalna oferta i promocja

Pośrednicy to ludzie wykwalifikowani i bardzo profesjonalnie podchodzą do powierzonych im zleceń. Agencje sporządzają oferty sprzedaży domów w taki sposób, by podkreślić wszystkie atuty nieruchomości, poczynając od przyciągającego opisu, na perfekcyjnie zrobionym zdjęciu kończąc. Dodatkowo agencje starannie promują oferty sprzedawanych domów. Ogłoszenia umieszczają na portalach specjalnie przeznaczonych do handlu nieruchomościami (np. http://dom.money.pl/domy/sprzedaz/ ) oraz dbają o to, by ich oferta dotarła do jak największej liczby zainteresowanych.

Załatwienie formalności

Sprzedaż domu wiąże się obecnie z całą masą tzw. „papierkowej roboty”. Nie ma co ukrywać - jest wiele formalności, jakie należy dopiąć, by dom został w pełni legalnie sprzedany. Pośrednictwo agencji w transakcji odciąża sprzedających z wielu bardzo pracochłonnych czynności. Agencje sprawnie załatwiają wszelkie sprawy w urzędach, kompletują niezbędną dokumentację i zapewniają bezpieczeństwo zawieranych transakcji.

Indywidualne podejście do sprzedającego

Pośrednicy traktują sprzedających jak swoich klientów. Wszelkie wątpliwości rodzące się w trakcie procesu sprzedaży zostaną rozwikłane właśnie przez pracowników biura nieruchomości. Oferują oni pomoc na wszelkich polach i służą odpowiedzią na każde pytanie związane ze sprzedażą domu.

Cena

Zależy oczywiście od tego, z jakiego biura agencji nieruchomości skorzystamy. Cena oczywiście ustalana jest wcześniej. Zazwyczaj za profesjonalną pomoc w sprzedaży domu, agencje pobierają prowizję w wysokości 3-4% od kwoty za jaką udało się spieniężyć nieruchomość.

Z pośrednikiem czy bez?

To zależy od tego, jaką wiedzą o rynku nieruchomości dysponuje sprzedający i na ile jest w stanie poświęcić swój wolny czas na wszelkie czynności promocyjne i formalne. Pośrednik w sprzedaży domu może za niewielkie pieniądze zaoszczędzić wielu nerwów i sprawi, że ostateczna cena nieruchomości nie spadnie do drastycznych kwot.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. ChentkiewiczZobacz także:


Masz ciekawą informację? Poinformuj nas o tym!


Użytkownicy Najem-Wynajem mają możliwość współtworzenia treści poprzez publikowanie własnych artykułów dotyczących tematyki naszego portalu. Zaproponuj temat na artykuł lub prześlij gotowy tekst. Koniecznie napisz o tym do nas, korzystając z zakładki kontakt.

Komentarze:

Opinie użytkowników